ویزای کانادا

راهنمای جامع ویزای کانادا

راهنمای کامل اخذ ویزای کانادا به‌روزرسانی 2024

کانادا به‌عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان شناخته می‌شود و سالانه به تعداد زیادی از متقاضیان انواع ویزای توریستی، تحصیلی، کاری، اسپانسرشیپ خانوادگی و … اعطا می‌کند. ایرانیان هم البته از بیشترین متقاضیان درخواست ویزای کانادا هستند و از طرق مختلفی سعی در اخذ انواع ویزای این کشور دارند. به همین خاطر می‌خواهیم در یک راهنمای کامل و بر اساس به‌روزرسانی سال نوی میلادی درباره روند اخذ ویزای کانادا صحبت کنیم تا بدون دغدغه خاصی در جریان صدور انواع ویزا قرار گرفته، از مدارک و هزینه‌ها مطلع شده و بتوانید تصمیم مناسبی را برای آینده خود و خانواده‌تان بگیرید.

در این مسیر در صورت تمایل هم می‌توانید از راهنمایی مشاوران مؤسسه سپهر فلاحتی (وکیل مهاجرت به کانادا) استفاده کرده و در صورت تمایل صفر تا صد کار را به تیم ما بسپارید.

ویزای کانادا

منظور از اخذ ویزای کانادا چیست؟

متقاضیان ایرانی اگر با پاسپورت ایرانی قصد سفر به کانادا را داشته باشند، برای این سفر باید درخواست ویزا بدهند. دولت کانادا هم برای مسافرانی که جهت گشت‌وگذار یا دیدار اقوام و خانواده‌هایشان عازم سفر باشند ویزای توریستی صادی می‌کند که در سایت رسمی دولت با نام visitor visa شناخته می‌شود.

مانند هر نقطه دیگری از دنیا دانشجویان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی هستند و متقاضیان کار باید ویزای کار بگیرند. به این ترتیب صاحبان پاسپورت ایرانی قادر به سفر بدون ویزا و مجوز قانونی به کانادا نیستند و باید حتماً از چند ماه قبل از سفر مدارکشان را برای ترجمه آماده کرده و بعد از تکمیل فرم‌های مربوطه درخواست وقت بیومتریک بدهند.

خوشبختانه سفارت کانادا برای صدور ویزا روندی به نام مصاحبه و … ندارد، در نتیجه شما باید فقط مدارکتان را دسته‌بندی کرده و سپس وقت بایومتریک بگیرید. این نکته مهم را هم فراموش نکنید که دولت کانادا سخت‌گیری ویژه‌ای در روند بررسی پرونده‌ها و مدارک دارد و حتی ممکن است بعد از بایومتریک با ارسال ایمیل مجدد از شما درخواست ارائه مدارک جدید (ask) بکند، در نتیجه ارائه هرگونه سند نادرست یا جعلی آینده خودتان را تهدید کرده و ممکن است از ورود به کانادا به مدت 5 سال محروم شوید.

موسسه سپهر فلاحتی در زمینه جمع‌آوری مدارک، نگارش نامه‌های ضروری مانند هدف از سفر و …، جزئیات چیدن مدارک و … از صفر تا صد را برایتان انجام داده و راهنمایی‌تان می‌کند، اما پیش از آن بیایید با انواع ویزای کانادا آشنا شده و سپس سراغ خدمات موسسه برویم.

 

ویزای توریستی کانادا

محبوب‌ترین نوع ویزای کانادا در میان بیشتر متقاضیان ویزای توریستی کانادا است که به‌صورت مولتیپل (چند بار ورود) و ده‌ساله برای متقاضیان صادر می‌شود. البته باتوجه‌به اینکه پاسپورت ما ایرانیان ۵ساله است، این ویزا برای ما مولتی ۵ساله صادر شده و بین اکثر مردم به ویزای مولتی کانادا مشهور است.

متقاضیانی که قصد سفر به کانادا با هدف توریستی دارند یا پیش از مهاجرت می‌خواهند با فرهنگ، مردم، وضعیت اجتماعی و آب‌وهوای کانادا آشنا شوند می‌توانند درخواست ویزای توریستی دهند. همچنین اگر یکی از اقوام نزدیک شما ساکن کانادا باشد و امکان ارسال دعوت‌نامه رسمی داشته باشد، می‌توانید به بهانه دیدار او درخواست ویزای توریستی دهید.

بعضی از دوستان گمان می‌کنند که روند درخواست ویزای توریستی کانادا سخت و احتمال ریجکتی بسیار بالا است. اول‌ازهمه باید بگوییم که اگر مدارک واقعی ارائه دهید، هدفتان فقط سفر به کانادا و بازدید باشد و از طرف دیگر منابع مالی لازم برای این سفر را داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید ویزای خود را بگیرید. حساسیت کانادا در صدور ویزا و راستی‌آزمایی مدارک هم برای جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی است. این راستی‌آزمایی مدارک به‌قدری برای دولت اهمیت دارد که در صورت ارائه مدارک جعلی فرد تا مدتی مشخص از ورود به کانادا منع خواهد شد. در ضمن ویزای توریستی کانادا رفع ریجکتی ندارد و درصورتی‌که با ویزای شما موافق نشود باید مجدد برای اخذ ویزا درخواست کنید.

با این خلاصه بیایید سراغ مدارک مهم و اصلی برای درخواست ویزای توریستی کانادا برویم. در ضمن بهتر است که هر زمان قصد سفر داشتید، حتماً حداقل از دو ماه قبل نسبت به جمع‌آوری مدارک و ترجمه‌هایشان اقدام کرده تا خیالتان از بابت همه چیز راحت شود.

برای درخواست ویزای توریستی کانادا شما باید بالای ۱۸ سال باشید یا اگر زیر سن قانونی هستید، مسیر اخذ ویزا را قیم قانونی برایتان طی کند.

ارائه کامل مدارک کاری، مالی و سابقه سفر نیز برای درخواست ویزا ضروری است. در سابقه سفر باید هر سفر خارجی که تا امروز داشتید را معرفی کنید و در قسمت مدارک مالی باید گردش حساب ۴ تا ۶ماهه و مانده حسابی را نشان دهید که بیانگر توانایی مالی شما در سفر به کانادا، پرداخت هزینه هتل و بلیت رفت‌وبرگشت و هزینه‌های جاری سفر باشد. البته اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده شما ساکن کانادا باشد می‌توانید از او درخواست نامه حمایت مالی نیز بکنید که در این نامه نشان دهد هزینه‌های سفر شما را پرداخت خواهد کرد.

در آخر هم نوبت مدارک کاری است که شامل گواهی اشتغال به کار، نامه مرخصی، بیمه، جواز کسب، سند مغازه، کارت نظام پزشکی و نظام‌مهندسی، کارت پرسنلی و هر گواهی دیگری است که نشان دهد شما در جایی به‌صورت رسمی مشغول به کار هستید و بعد از پایان سفر به محل کار خود باز می‌گردید. در ضمن این مسئله برای اینکه منبع درآمدتان را نشان دهد نیز اهمیت دارد. درصورتی‌که تمام این مدارک و سرمایه کافی را دارید، می‌توانید با تیم سپهر فلاحتی تماس بگیرید تا برای شروع کار یعنی درخواست ویزا و ارائه مدارک شما را راهنمایی کند.

تمامی مدارک باید به‌صورت آنلاین در سایت مخصوص بارگذاری شده، فرم‌های مربوطه نیز تکمیل و توسط خودتان و همراهتان در سفر مثلاً همسر، امضا شود. در مرحله بعدی باید هزینه انگشت‌نگاری و بررسی پرونده را بپردازید و راهی سفری کوتاه شوید. برای امور بیومتریک می‌توانید به دفتر vfs در کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان، گرجستان و امارات مراجعه کرده و کارهای اداری را انجام دهید که کمتر از یک ساعت وقت می‌گیرد. در ضمن پرداخت هزینه نیز آنلاین است و شما فقط برای امور بیومتریک باید به vfs مراجعه کنید. هزینه درخواست ویزا هم‌بستگی به تعداد اعضای خانواده دارد. هزینه درخواست بیومتریک خانوادگی ۱۷۰ دلار است و برای هر نفر هزینه‌ای بابت بررسی پرونده نیز باید پرداخت شود که از ۱۰۰ دلار به بالا و به‌اندازه تعداد افراد خانواده متغیر است. در ضمن این هزینه بازگشت ندارد و در صورت رد درخواست یا همان ریجکتی هیچ هزینه‌ای پس داده نخواهد شد. مدت‌زمان دریافت نتیجه ویزای توریستی برای مسافران ایرانی بین دو تا چهار ماه است اما بارها دیده شده که خارج از این بازه زمانی هم نتیجه ویزا اعلام شده باشد. در صورتی که موفق به اخذ ویزا شوید، ایمیلی برایتان ارسال می‌شود تا بر اساس بتوانید به‌صورت حضوری مراجعه کرده و یا از طریق پست و ارسال پاسپورت (پیکاپ پاسپورت) اصطلاحاً ویزایتان را دریافت کنید که به معنای چسباندن استیکر رسمی ویزا روی پاسپورت است.

همان‌طوری که گفتیم اگر مدارکتان کامل باشد شانس بالایی در دریافت ویزا دارید؛ بااین‌حال برای کمترین ریسک می‌توانید با تیم متخصص سپهر فلاحتی یک جلسه مشاوره برای صفر تا صد ویزای توریستی داشته باشید.

ویزای توریستی کانادا

شرایط ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

دانشگاه‌های کانادا و البته آمریکا از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های رده‌بالای جهان هستند که بهترین فرصت را برای تحصیل دانشجویان ممتاز و سخت‌کوش فراهم کردند. شما با هزینه خودتان و یا با کمک‌هزینه تحصیلی مانند انواع بورسیه‌ها و فاندها می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید، منتها در قدم اول باید پذیرش معتبر و رسمی از یکی از مدارس، کالج‌ها و یا دانشگاه‌های کانادا داشته باشید. در صورتی هم که پذیرش گرفتید، باید برای جمع‌آوری مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا یا همان study permit آماده شوید.

اول‌ازهمه باید مدارک تحصیلی‌تان را ترجمه کنید و یادتان باشد که فقط مدارک اصلی ارزش ترجمه دارد؛ یعنی گواهی‌های موقت باید حتماً دراسرع‌وقت با مدرک واقعی عوض شود.

بعد از دریافت پذیرش و زمانی که برای ویزای تحصیلی درخواست می‌دهید، باید علاوه بر مدارک تحصیلی مدارک دیگری را نیز ارائه دهید. بخش اول مدارک مالی است که اگر بورسیه باشید، باید نامه فاند را بگذارید و در غیر این صورت باید گردش حساب ۴ تا ۶ماهه و مانده‌حساب را ارائه دهید که نشان دهد هزینه یک سال زندگی و تحصیل در کانادا را دارید در این‌گونه مواقع معمولاً بهتر است که شهریه دانشگاه را نیز پرداخت کرده و همراه با سایر مدارک مالی ارائه دهید تا سفارت مطمئن شود که هدف شما واقعاً درس‌خواندن است. در ضمن می‌توانید پدر یا مادر را به‌عنوان حمایت‌کننده مالی نیز معرفی کنید و مدارک آن‌ها مانند حساب بانکی، گردش حساب، سند و … را در مدارکتان بگذارید.

در ویزای تحصیلی یک مسئله مهم دیگر هم وجود دارد و آن نگارش نامه study plan یا برنامه تحصیل است. در این نامه شما باید به هر سؤالی که ممکن است برای آفیسر پیش بیاید، پاسخ دهید. معمولاً دلیل انتخاب کانادا و دانشگاهی که برای ادامه تحصیل از آن پذیرش گرفتید، نحوه پرداخت هزینه‌ها، برنامه زندگی و کاری بعد از پایان تحصیل و بازگشت به کشور، انگیزه لازم برای انتخاب رشته موردنظر و … همگی باید در این نامه آورده شود که برای جزئیات بیشتر آن می‌توانید از مشاوران مؤسسه سپهر فلاحتی کمک بگیرید.

در ضمن اگر هم متأهل هستید می‌توانید همراه با همسرتان برای ویزای تحصیلی درخواست دهید تا ایشان همراه شما و با اجازه کار work permit درخواست ویزای کانادا بدهند. در ضمن همسرتان هم باید مدارک مالی جهت گواهی تأمین هزینه‌های یک سال زندگی، مدارک کاری جهت روشن‌شدن وضعیت کاری فعلی و بعد از بازگشت و البته مدارکی که نشان‌دهندۀ انگیزه‌اش از سفر به کانادا باشد را ارائه دهد.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی ۱۵۰ دلار است و بیومتریک خانوادگی همراه با همسر نیز ۱۷۰ دلار هزینه دارد که برای این امور بیومتریک می‌توانید، مانند ویزای توریستی به دفاتر vfs کشورهای همسایه مراجعه کنید.

ویزای تحصیلی هم درصورتی‌که همراه با مدارک کافی و منابع مالی مناسب درخواست شود، امکان ریجکتی کمی خواهد داشت و در صورت رد درخواست می‌توانید دوباره درخواست دهید فقط یادتان باشد که هزینه پرداخت شده به سفارت، برنمی‌گردد. مدت زمان اعلام ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی  نهایتا! 6 ماه است اما بسیاری از دانشجویان زودتر از این زمان هم جوابشان را دریافت کردند، پس توضیه می‌کنیم بعد از اخذ پذیرش در سریع‌ترین زمان ممکن مدارکتان را برای سفارت آماده کرده و وقت بایومتریک بگیرید. در صورتی هم که شروع ترم نزدیک باشد و هنوز ویزایتان صادر نشده، با ارسال ایمیلی معروف به وبفرم می‌توانید درخواست تسریع در روند رسیدگی به پرونده داشته باشید.

استاندارد بالای آموزشی در کشور کانادا و شرایط مناسب مانند آینده کاری و بیزینسی باعث شده تا بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل راهی استان‌های مختلف کانادا شوند. اگر در ابتدای این مسیر هستید، برای راهنمایی درمورد اخذ پذیرش تحصیلی، تکمیل مدارک، تکمیل فرم‌ها، انتخاب بهترین دانشگاه بر اساس شرایط فعلی، آماده‌کردن نامه‌های مهمی مانند study plan و … می‌توانید با کارشناسان مؤسسه سپهر فلاحتی در تماس باشید.

ویزای تحصیلی کانادا

چرا ویزای کانادا ریجکت می‌شود؟

حالا که با دو نوع ویزای اصلی کانادا آشنا شدید بد نیست که کمی هم درباره دلایل ریجکتی ویزا بدانید تا با برطرف آن در پرونده و مدارکتان شانستان را برای افزایش ویزا بیشتر کنید.

ریجکتی ویزای کانادا با چند دلیل اصلی مانند:

 • تردید آفیسر در هدف شما از سفر (Purpose of visit)
 • منابع مالی ناکافی (Financial support)
 • تاریخچه نامناسب سفر (Travel history)
 • عدم اطمینان از بازگشت متقاضی به کشور پس از پایان دوره ویزا

مطرح می‌شود.

در مورد اول زمانی که شما نتوانید از طریق مدارک و نامه‌هایتان به آفیسر نشان دهید که هدفتان از سفر واقعاً توریستی و یا تحصیلی است و در واقع او مشکوک شود که شاید قصد پناه‌جویی و ماندن غیرقانونی در کانادا را داشته باشید با این دلیل درخواست شما را رد خواهد کرد.

در دلیل بعدی اگر هزینه لازم برای سفر را نداشته باشید و یا نتوانید از طریق گردش حساب بانکی، مانده‌حساب یا نامه حمایت‌کننده مالی آن را نشان دهید، آفیسر با این عنوان که هزینه‌های شما برای سفر به کانادا و ماندن در این کشور مناسب و کافی نیست درخواستتان را رد می‌کند.

تاریخچه نامناسب سفر هم بخشی از تردید آفیسر برای سفر به کانادا و ترک خاک این کشور در زمان مشخص است، یعنی زمانی که شما سفرهای خارجی زیادی مثلاً به حوزه شنگن یا کشورهای آسیایی نداشته باشید، آفیسر درباره دلایل سفر توریستی شما به کانادا که هم از ایران دور و هم تقریباً گران است، مشکوک شده و اطمینان ندارد که هدف سفر شما توریستی باشد. این مورد معمولاً با دلیل بعدی همراه شده و آفیسر در نامه ریجکتی یا این عنوان که مطمئن نیست شما به کشورتان برمی‌گردید، درخواستتان را رد می‌کند.

به همین خاطر معمولاً از دوستان تقاضا می‌شود که حتماً با مشاوره متخصصان مدارکشان را جمع‌آوری کرده و سپس برای اخذ ویزا درخواست دهند. درصورتی‌که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارید و نمی‌توانید از سایت رسمی دولت برای تکمیل پرونده استفاده کنید، با مشاوران ما تماس گرفته و صفر تا صد کار را به ما بسپارید تا از نتیجه مثبت ویزا راضی باشید.

بعد از ریجکتی چه کنیم؟

قاعدتاً بعد از مدت‌ها زحمت و استرس برای جمع‌آوری مدارک هیچکس دوست ندارد با درخواست ریجکتی مواجه شود اما متاسفانه گاهی این مسئله پیش می‌آید. خوشبختانه دولت کانادا بعد از ریجکتی متقاضی او را برای ارسال درخواست‌های بعدی ممنوع نکرده و شما با برطرف کردن مشکلات پرونده باز هم می‌توانید درخواست ویزا دهید.

زمانی که ریجکتی ویزا را دریافت کنید نامه‌ای برایتان ارسال می‌شود که با یکی از دلایلی که در پاراگراف قبلی گفتیم، درخواست شما رد شده است. در این مرحله بهترین کار درخواست نوت آفیسر است. بهترین کار این است که با ما تماس بگیرید تا روند پیگیری نوت آفیسر را برایتان شروع کنیم، در واقع شما با پرداخت هزینه از آفیسر پرونده خودتان می‌خواهید که اطلاعات بیشتری به شما داده و دقیقاً مطرح کند به دلیل فقدان کدام مدرک یا بر اساس چه شرایطی درخواستتان را رد کرده است.

بعد از دریافت نوت آفیسر و با دید بهتری می‌توانید نواقص پرونده را برطرف کرده، روند درخواست و ارسال مدارک را دوباره شروع کنید. در این مرحله نیازی به سفر برای بیومتریک ندارید، زیرا اطلاعات شما محفوظ است. البته باید هزینه بررسی پرونده را مجدد پرداخت کنید. برای دریافت نوت آفیسر و تکمیل مجدد پرونده درخواست ویزا مشاوران موسسه سپهر فلاحتی کنارتان خواهند بود و از صفر تا صد کار را مدیریت خواهند کرد.

بعد از ریجکتی روند شکایت هم البته وجود دارد که اصطلاحاً به آن کورت (در معنای دادگاه court) می‌گویند. در واقع بعد از درخواست نوت آفیسر در صورتی که شما مطمئن باشید پرونده‌تان به خوبی بررسی نشده یا با دلایل اشتباه ریجکت شدید، می‌توانید به کورت شکایت کنید تا پرونده ارسالی شما مجدد بررسی شوود. با توجه به هزینه و ریسک بالای مراجعه به کورت پیشنهاد می‌کنم حتماً قبل از هر تصمیم و پرداخت هزینه‌ای با مشاوران ما صحبت کردهو سپس برای اعتراض به روند ریجکتی اقدام کنید.

چرا ویزای کانادا ریجکت می‌شود

سازمان مهاجرتی سپهر فلاحتی چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

مؤسسه سپهر فلاحتی به مدیریت «آقای سپهر فلاحتی» عضو سمی انجمن وکلای مهاجرت در تورنتو کانادا تأسیس شده تا همراه متقاضیان ایرانی در مسیر اخذ ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، درخواست اجازه کار work permit، راه‌اندازی انواع استارتاپ، درخواست اسپانسرشیپ خانوادگی، مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری و برنامه استانی باشد.

درصورتی‌که برنامه‌‌ای برای سفر به کانادا و اخذ انواع ویزای کانادا دارید یا می‌خواهید سرمایه‌گذاری موفقی در این کشور مطمئن داشته باشید، برای شروع کار نیاز به راهنمایی و مشاوره جهت اطلاع از تمامی قوانین دارید که تیم متخصص ما بر اساس آخرین به‌روزرسانی‌های سال 2024 در این مسیر شما را راهنمایی خواهد کرد. بعد از مشاوره و تصمیم قطعی برای شروع پرونده نیز جهت جمع‌آوری مدارک، تکمیل فرم و نگارش نامه‌ها نیز همراهتان خواهیم بود تا برای بیومتریک راهی شده و با دریافت ویزای کانادا سفرتان به این کشور مطمئن و امن را شروع کنید. تا زمان ورود شما به کانادا ما در کنارتان خواهیم بود و می‌توانید برای شروع همین حالا با ما در ارتباط باشد تا طرف دو روز کاری اولین جلسه مشاوره را برایتان تنظیم کنیم.

  لوگو

  در شرکت سازمان مهاجرتی سپهر فلاحتی ما به شما اطمینان می دهیم که  شرایط مهاجرت کانادا را برایتان فراهم میکنیم.

  آدرس
  211 Finch Ave W, Toronto, ON, Canada M2R 1M2
  شماره تماس

  864-4224 (647) 1+