ویزای اکسپرس اینتری کانادا

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

سلام دوست من، اگر به دنبال جدیدترین اخبار و اطلاعات مربوط به مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری و همچنین آخرین اخبار و تاثیر کرونا بر مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری هستید، در ادامه این نوشتار همراه ما باشید. در این مطلب، کلیه موارد لازم از جمله معرفی سازوکار سیستم اکسپرس اینتری کانادا 2024، حداقل شرایط لازم برای اقدام، مراحل اخذ این ویزا، بایدها و نبایدهای این سیستم و جدیدترین اخبار و بروزترین اطلاعات مورد نیاز شما را توضیح داده‌ایم. خیلی سریع و بدون مقدمه بیشتر، برویم سراغ اصل مطلب و بررسی کامل سیستم اکسپرس اینتری کانادا. در صورتی‌که سوالی داشتید می‌توانید با وکیل مهاجرت به کانادا در موسسه ما در ارتباط باشید. ما مرحله به مرحله، در مسیر پیش رویتان به سوی کانادا، همراه شما هستیم.

محاسبه آنلاین امتیاز اکسپرس اینتری

فهرست مطالب

اکسپرس اینتری چیست؟

اول از همه لازم است که بدانید سیستم اکسپرس اینتری کانادا ( Express Entry ) یک برنامه مهاجرتی مستقل محسوب نمی‌شود. این سیستم ثبت اطلاعات در سال 2015 به منظور تسهیل روند مهاجرت کاری به کانادا و افزایش سرعت روند اخد اقامت دائم کانادا راه اندازی شد. اگر شما هم برنامه مهاجرت کاری به کانادا را در سر دارید، پیشنهاد می‌کنیم که اطلاعات خود را در سیستم اکسپرس اینتری ثبت کنید تا نام شما در استخر انتظار قرار گیرد. در ادامه این مطلب جزئیات این ثبت نام و هر آنچه که نیاز است در مورد سیستم اکسپرس اینتری بدانید را برایتان توضیح داده‌ایم.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

ویزای اکسپرس اینتری کانادا حدود 8 سال است که آغاز شده است و یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت به کانادا است. قبل از تصویب مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، متقاضیان باید از روش‌های دیگر مانند نیروی متخصص فدرال اقدام می کردند که در آن ابهامات زیادی وجود داشت و لازم بود تا زمانی طولانی صبر کنند تا نتیجه بگیرند. اما، مهاجرت کانادا اکسپرس اینتری، همان‌طور که از نامش پیداست، سریعترین روش ممکن برای اخذ اقامت دائم کانادا است. شما می‌توانید با صرف کمترین هزینه و زمان و با استفاده از یکی از انواع روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

سوال، اگر این‌طور است، چرا همه به جای استفاده از این سیستم، از روش‌های دیگری استفاده می کنند؟ پاسخ، شرایط اولیه خاص و سخت تری است که متقاضیان برای اقدام لازم دارند. در ادامه نوشتار به بررسی جزییات بیشتر این اولیه ها می پردازیم. برای دریافت اطلاعات در مورد گرفتن ویزای کار کانادا با ما در ارتباط باشید.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

تغییرات جدید سیستم اکسیپرس انتری کانادا در 2024

سیستم اکسپرس انتری کانادا به تازگی دچار تغییراتی شد به این صورت که اداره مهاجرت کانادا مهارت‌هایی را اعلام میکند و متقاضیانی که در یکی از این مهارت‌ها توانایی لازم را داشته باشند و بتوانند امتیاز کافی را به دست بیاورند و همچنین ملزومات اصلی برنامه اکسپرس انتری را داشته باشند انتخاب خواهند شد.

مهارت‌های اعلام شده:

افرادی که مهارت قوی به زبان فرانسوی دارند و یا تجربه کاری در یکی از حوزه‌های زیر:

 • حوزه بهداشت
 • حمل و نقل
 • کشاورزی و صنایع غذایی
 • رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM)
 • حرفه‌ها و مشاغل صنعتی (نجار‌ها، لوله‌کش‌ها و پیمانکاران)

تمکن مالی جدید برای اکسپرس انتری در 2024

اداره کانادا جدولی را برای تمکن مالی جدید برنامه اکسپرس انتری را  برای سال 2024 به روز کرده است که در ادامه خواهیم دید:

Number of family membersNew Settlement Funds requirement is effective May 28 (in Canadian dollars)Old Funds Required (in Canadian dollars)
1$14,690$13,757
2$18,288$17,127
3$22,483$21,055
4$27,297$25,564
5$30,690$28,994
6$34,917$32,700
7$38,875$36,407
If there are more than 7 people, for each additional family member$3,958$3,706

آمار پذیرش اکسپرس اینتری در سال های اخیر

خبر خوب اینکه ظرفیت پذیرش نیروی کار مهاجر در سال‌های اخیر در کانادا روند رو به افزایشی دارد. تعداد دعوتنامه‌های صادر شده برای قبول شدگان اکسپرس اینتری در سال 2017 از حدود 86 هزار فرد به 110 هزار پذیرش در سال 2021 رسید.

با بررسی آمار متقاضیان دعوت شده به برنامه اکسپرس اینتری به تفکیک کشور‌ها در ایران نیز شاهد رشد پذیرش توسط کانادا هستیم. متقاضیان ایرانی دعوت شده به برنامه اکسپرس اینتری در سال 2018 حدود 1300 نفر بوده، در صورتی که این آمار در سال 2020 به 1900 نفر رسید.نمودار پذیرش اکسپرس اینتری

چه نکاتی را لازم است قبل از شرکت در اکسپرس اینتری بدانید؟

 • صحت و صداقت را در ارائه مشخصات و مدارک رعایت کنید. پس فکر دور زدن یا ثبت اطلاعات نادرست را به کل از سر خود بیرون کنید.
 • مدارک لازم که در ادامه لیست آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم به صورت کامل جمع آوری کنید و در اولین فرصت پس از برابر اصل کردن، ترجمه و معادل سازی انجام دهید.
 • اعتبار مدارک خود مانند مدرک زبان، پاسپورت، مهر دادگستری در ترجمه مدارک و … را پیش از ثبت اطلاعات در سیستم چک کنید و در صورت نیاز پیش از ثبت نام برای افزایش اعتبار اقدام کنید.
 • مشاوره با وکیل مهاجرتی دارای تجربه می‌تواند از استرس شما بکاهد و مسیر را برایتان هموار کند.

مدارک لازم برای اخذ اکسپرس اینتری کانادا در 2024

 • مدارک شخصی متقاضی (ترجمه شناسنامه، کارت ملی، عکس، سند ازدواج «در صورت متأهل بودن»، کارت پایان خدمت یا معافیت برای پسران و …)
 • ارائه گذرنامه معتبر و مدت‌دار (حداقل 6 ماه اعتبار)
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, CELPIP, TEF)
 • مدارک معتبر مربوط به سوابق کاری و بیمه (ترجمه شده)

مدارک لازم برای اخذ اکسپرس اینتری کانادا نامبرده، جزو موارد ضروری هستند. اما مدارک دیگری نیز ممکن است بسته به روش اقدامی متقاضی برای دریافت این ویزا درخواست شود که می‌توان آن‌ها را نیز به این صورت نام برد:

مدارک مورد نیاز برای اخذ اکسپرس اینتری کانادا
نتایج آزمون زبان
گواهی عدم سوء پیشینه
مدارک اثبات تمکن مالی
آزمایشات پزشکی مبنی بر سالم بودن
دعوت‌نامه برنامه‌های استانی (در صورت وجود)
مدارک تحصیلی معتبر (ترجمه شده و معادل سازی شده)
ارائه مدرک داشتن حامی یا خانواده درجه یک در کشور کانادا
نامه جاب‌آفر از طرف کارفرمای مورد تأیید در کانادا (در صورت وجود)
مدارک یا گواهینامه مهارت و دوره‌های گذرانده شده (در صورت وجود)

انواع برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری کانادا

از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا، با یکی از سه برنامه زیر می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید:

 1. برنامه فدرال اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Program)
 2. برنامه فدرال اسکیل ترید (Federal Skilled Trade Program)
 3. برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experienced Class)

نحوه امتیازبندی اکسپرس اینتری کانادا

1. Federal Skilled Worker Program برنامه مهاجرتی فدرال اسکیل ورکر

از روش‌های زیر مجموعه (Express Entry) می‌باشد که در سال‌های گذشته به عنوان یکی از جامع‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی به کانادا شناخته شده است. در این روش از افراد متقاضی دعوت می‌گردد تا با کار در کانادا به اقتصاد آن کشور کمک کنند که عواملی همچون سن، سابقه‌ی کار، مدرک تحصیلی و سطح زبان در آن دخیل می‌باشد. متقاضیان در دو مرحله ارزیابی می‌گردند، که در مرحله اول می‌بایست از مجموع صد امتیاز، حداقل شصت و هفت امتیاز را دریافت کنند تا بتوانند وارد (Pool) یا استخر این برنامه شوند.

الزامات و امتیاز دهی

امتیاز دهی بخش اول به صورت زیر می‌باشد:

سطح زبان:
 •  سطح زبان برای CLB 9 و بالاتر برابر است با ۲۴ امتیاز
 • سطح زبان برای CLB 8 برابر است با 20 امتیاز
 •  سطح زبان برای CLB 7 برابر است با ۱۶ امتیاز
 •  سطح زبان برای CLB 7 و پایین تر نیز بدون امتیاز است
سن:
 • ۱۸تا ۳۵ سال: ۱۲ امتیاز
 • ۳۶ تا ۴۶ سال به ترتیب: ۱۲ تا ۱ امتیاز
 • ۴۷ و بیشتر: 0 امتیاز
مدرک تحصیلی:
 • دکتری تخصصی (PHD): ۲۵ امتیاز
 • کارشناسی ارشد و یا معادل آن مثل مدرک پزشکی: ۲۳ امتیاز
 • کارشناسی: ۲۱ امتیاز
 • فوق دیپلم: ۱۹ امتیاز
 • دیپلم: ۵ امتیاز
داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا (Job Offer):

داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در کشور کانادا می‌تواند 10 امتیاز به متقاضی اقامت دائم در این کشور اضافه کند. لازم به ذکر است این پیشنهاد شغلی می بایست در NOC های 0 و A  و یا B باشند

جدول رده بندی مشاغل

سابقه کار:

برای کسب امتیاز سابقه کار، شخص می‌بایست مدارک دال بر داشتن سابقه کار را ارائه نماید

 • سابقه‌ی کار یک سال: ۹ امتیاز
 • سابقه کار ۲ تا ۳ سال: ۱۱ امتیاز
 • سابقه کار ۴ تا ۵ سال: ۱۳ امتیاز
 • سابقه کار بیشتر از ۵ سال: ۱۵ امتیاز

2. Federal Skilled Trade Program برنامه مهاجرتی اسکیل ترید

برنامه اسکیل تریدز یکی از انواع برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی کانادا است، که تحت اکسپرس اینتری عمل می‌کند. این برنامه درخصوص مهاجرت به کانادا برای متقاضیانی است که دارای سابقه شغلی در یکی از عناوین شغلی لیست مشاغل اعلام شده این برنامه دارند. مانند افرادی که دارای سابقه شغلی قابل تایید در رشته‌های تجهیزات ماشینی, وسایل نقلیه, قالب ساز, ورق فلز کار, سازنده دیگ‌های فشار ساختمانی, فلزکار, آهنگر, آهنگر سازه و زینتی, برقکار ساختمان, برقکار خانگی, برقکار صنعتی,… می باشند.

الزامات برنامه

برای متقاضیان این برنامه داشتن شرایط ذیل الزامی است:

 • داشتن سابقه کار در شغل مورد نیاز به میزان مشخص شده در جدول فوق
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه در سطح CLB 7
 • داشتن مدرک کارشناسی مرتبط با رشته کاری
 • داشتن پیشنهاد کاری معتبراز کارفرما یا داشتن Certificate of Quality از اتحادیه اصناف کانادا
 • تشکیل پروفایل در اکسپرس اینتری

3. Canadian Experience Class برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی

این برنامه مهاجرتی از زیر مجموعه‌های روش اکسپرس اینتری می‌باشد و یکی از روش‌های دریافت اقامت دائم کانادا محسوب می‌گردد. این برنامه مخصوص متقاضیانی است که با ویزای موقت، به منظور کار و یا تحصیل وارد کانادا شده‌اند و پس از کسب سابقه کار در کشور کانادا ، تمایل به اخذ اقامت دائم این کشور را دارند.

الزامات برنامه

 • داشتن حداقل یک سال (معادل 1560 ساعت) سابقه کار در مشاغل نوع A,B,0 در کانادا
 • مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی معادل CLB 7
 • حداقل مدرک کارشناسی

مهاجرت کانادا اکسپرس اینتری

مزایا و معایب سیستم اکسپرس اینتری

سیستم اکسپرس اینتری نقاط قوت و محدودیت‌های مختلفی دارد، اما مزایای آن بسیار بیشتر از معایبش است. کانادا از نیوزلند و استرالیا برای اکسپرس اینتری الهام گرفت. قبل از اکسپرس اینتری، کانادا یک سیستم دیگر به نام “First Come, First Served” (FCFS) را اجرا می‌کرد. مشکل مدل قدیمی این بود که تعداد درخواست‌های ارسالی بسیار بیشتر از جایگاه‌های شغلی نیروی متخصص در هر سال بود. در نتیجه، کاندیدا‌های موفق اغلب باید چندین سال منتظر می‌ماندند تا IRCC به آن‌ها ویزای اقامت دائم ارائه دهد.

مزیت سیستم اکسپرس اینتری

پس از چندین سال IRCC اکسپرس اینتری را معرفی کرد تا بتواند ویزای اقامت دائم را برای داوطلبان موفق به مراتب سریعتر صادر کند. درحال حاضر کانادا با سیستم اکسپرس اینتری می‌تواند در مدت 6 ماه برای متقاضیان موفق ویزا صادر کند، در حالی که در سیستم قبلی این بازه زمانی حدود 6 سال بود. علاوه بر سریعتر بودن، اکسپرس اینتری برای متقاضیان نیز بهتر است، زیرا سیستم رتبه بندی جامع (CRS) بر اساس بسیاری از تحقیقات دولت کانادا است که قادر به تعیین ویژگی‌های مهاجران برای موفقیت در کانادا و یافتن مشاغل خوب است. مهاجرانی که جوان و میانسال هستند، دارای تحصیلات بالا، تجربه کاری حرفه‌ای و مهارت‌های انگلیسی و یا فرانسوی بالایی هستند در بازار کار کانادا بسیار موفق می‌شوند. تحقیقات IRCC از سال 2015 نشان می‌دهد که مهاجران اکسپرس اینتری در بازار کار در سطح بسیار بالایی عمل می‌کنند. مهاجران اکسپرس اینتری می‌توانند این اطمینان را داشته باشند که در موقعیتی قوی قرار خواهند گرفت تا در نهایت به یک شغل حرفه‌ای در کانادا مشغول شوند.

نکته مثبت، قرعه کشی های اکسپرس اینتری معمولاً هر دو هفته یکبار انجام می شود که فرصت های زیادی برای دریافت دعوت نامه اقامت دائم به شما می دهد. همیشه می‌توانید از طریق راه‌هایی مانند دریافت پیشنهاد شغلی کانادایی، نامزدی استانی، تحصیل در کانادا، کسب تجربه کاری حرفه‌ای واجد شرایط بیشتر و بهبود نمره آزمون زبان انگلیسی و/یا فرانسه خود، سعی کنید نمره CRS خود را افزایش دهید. علاوه بر اکسپرس اینتری، کانادا بیش از 100 مسیر مهاجرت نیروی کار ماهر مختلف را ارائه می دهد.

محدودیت سیستم اکسپرس اینتری

بزرگترین محدودیت اکسپرس اینتری این است که به متقاضیان مهاجرت اطمینان و تضمینی نمی‌دهد که دعوت نامه‌ای برای درخواست اقامت دائم دریافت خواهند کرد. طبق سیستم قبلی، انتظار می‌رفت که داوطلبان تا زمانی که تمام معیارهای واجد شرایط بودن و پذیرش را داشته باشند، ویزای اقامت دائم دریافت کنند. تحت اکسپرس اینتری، تنها داوطلبانی که بالاترین امتیاز CRS را دارند، فرصت دریافت ویزای اقامت دائم را دارند.

معیار امتیاز بندی در سیستم اکسپرس اینتری چیست؟

سیستم اکسپرس اینتری بر اساس چند معیار به متقاضیان امتیاز می‌دهد و متقاضی که بیشترین امتیاز را دریافت کند شانس پذیرش بیشتری خواهد داشت. معیار امتیازبندی برنامه‌ی اکسپرس اینتری شامل موارد زیر است:

 • سن
 • تحصیلات
 • داشتن پیشنهاد شغلی
 • سابقه کار
 • سطح زبان
 • میزان انطباق پذیری با محیط

برای دریافت این نوع ویزا و مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه نیاز است تا متقاضی پروفایل اکسپرس اینتری بسازد، برای تشکیل پروفایل اکسپرس اینتری کانادا شما نیاز دارید حداقل 460 امتیاز کسب کنید. به منظور راحتی شما ماشین حسابی برای محاسبه امتیاز‌ اکسپرس اینتری طراحی کرده‌ایم که تنها با انتخاب چند گزینه در پاسخ به 10 سوال، امتیازتان محاسبه می‌شود. کافیست ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید و وارد ماشین حساب شوید:

محاسبه آنلاین امتیاز اکسپرس اینتری

"*" indicates required fields

معیار امتیاز بندی در سیستم اکسپرس اینتری

مراحل دریافت ویزای اکسپرس اینتری

مرحله اول: ساخت پروفایل اکسپرس اینتری کانادا

نحوه امتیازبندی را در بخش‌های قبل دیدید؟ اگر فکر می‌کنید که حداقل امتیاز لازم را بر اساس مدرک تحصیلی، سن، سابقه کار و سطح زبان دارید فرصت را برای ساخت پروفایل از دست ندهید. ممکن است فکر کنید ساخت پروفایل پروسه پیچیده‌ای دارد و تا به امروز ایجاد پروفایل را به همین دلیل پشت گوش انداخته باشید اما ما در سه مرحله به زبان ساده این مسیر را برایتان توضیح داده‌ایم.

اگر می‌خواهید به عنوان یک مهاجر ماهر به کانادا بیایید، اولین قدم شما این است که مشخصات خود را در غالب یک فرم آنلاین به اکسپرس اینتری ارسال کنید.

در این صورت اگر واجد شرایط باشید:

–  در یک استخر با دیگرانی که واجد شرایط هستند قرار می‌گیرید

– بهتان نمره داده می‌شود و با استفاده از چندین فاکتور رتبه بندی می‌شوید

– اگر بین افراد منتخب قرار بگیرید، از شما دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید

البته این نکته را در نظر داشته باشید که طبق اطلاعات سایت رسمی دولت کانادا، فقط در صورتی می‌توانید به صورت آنلاین درخواست دهید که از طریق دولت کانادا برای شما دعوت نامه ارسال شده باشد. همچنین تکمیل فرم آنلاین پروفایل اکسپرس اینتری یا ورود به استخر گرفتن دعوتنامه یرای اقامت دائم را تضمین نمی کند.

به طور کلی 60 روز فرصت دارید تا پروفایل اکسپرس اینتری خود را تکمیل و ارسال کنید. در غیر این صورت، باید دوباره شروع کنید. وقتی پروفایلتان را کامل کردید، می‌توانید به صورت آنلاین آن را ارسال کنید. بدین صورت دولت کانادا متوجه می‌شود که شما برای کدام برنامه مهاجرتی تحت اکسپرس اینتری واجد شرایط هستید.

مرحله دوم: قرار گرفتن در استخر انتظار اکسپرس اینتری

ثبت پروفایل به معنای قرار گرفتن در لیست انتظار یا همان استخر انتظار است.  در حالی که در استخر منتظر پذیرش دعوت نامه می‌مانید،  برای درخواست آماده شوید. در صورت دریافت دعوتانمه، 60 روز فرصت دارید تا یک درخواست کامل را ارسال کنید. آماده بودن مدارکتان، پروسه ارسال درخواست را در مدت 60 روز آسان تر می‌کند. در این بازه زمانی انتظار پیشنهاد می‌کنیم که بررسی کنید که نتیجه آزمون زبانتان معتبر باشد. چرا که اعتبار آن‌ها 2 سال پس از تاریخ نتیجه امتحان است و ضروریست که در تاریخ درخواست اقامت دائم دارای اعتبار باشند. متاسفانه اگر برای اقامت دائم با نتایج آزمون زبان که منقضی شده باشد درخواست دهید، بدون شک درخواستتان رد می‌شود.

مدرک دیگری که باید در این بازه زمانی انتظار در راستای گرفتنش اقدام کنید سوپیشینه است. در واقع برای خود و هر یک از اعضای خانواده که 18 سال یا بیشتر دارند، باید گواهی سوپیشینه از پلیس بگیرید همچنین پیشنهاد می‌کنیم که در این مرحله جستجو در زمینه پیدا کردن شغل مرتبط را شروع کنید. بدین صورت که در Job Bank که پلتفرم کاریابی است با کارفرمایانی که نیاز به مهارت شما دارند دسترسی پیدا کنید.

پیدا کردن کار در کانادا

و مهم ترین نکته این که در حالی که در استخر هستید، می‌توانید امتیاز خود را بهبود بخشید و شانس خود را برای دعوت شدن برای درخواست افزایش دهید. و نکته پایانی اینکه اطلاعات خود را به روز نگه دارید. باید مطمئن شوید که اطلاعات پروفایلتان همیشه درست و دقیق باقی بماند. اگر در این بازه انتظار وضعیتتان تغییر کرد، باید پروفایل خود را به روز کنید، برای مثال اگر تغییری در وضعیت تاهل یا تجردتان رخ داد، کسب و کار جدیدی را شروع کردید یا بچه دار شدید حتما پروفایلتان را آپدیت کنید.

راه های افزایش امتیاز اکسپرس اینتری

 • پیدا کردن جاب آفر
 •  ارتباط گرفتن با استان‌ها و مناطق برای در نظر گرفتن شما برای نامزد برنامه استانی
 • افزایش نمره و سطح زبان
 • افزایش سطح و مدرک دانشگاهی
 • کسب تجربه کاری مرتبط بیشتر

مرحله سوم: دریافت دعوتنامه

تمامی متقاضیان با استفاده از سیستم امتیازبندی به نام سیستم رتبه بندی جامع (CRS) رتبه بندی می‌شوند. کاندیداهای دارای بالاترین رتبه از استخر انتخاب می‌شوند و از آن‌ها دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم اقدام کنید.

مرحله چهارم: پاسخ به دعوتنامه

در این مرحله باید مدارکی به منظور تایید اطلاعاتی که ارسال کرده‌اید را در پروفایل اکسپرس اینتری خود نشان دهید. سپس ارزیابی می‌شود که آیا اطلاعاتی که در درخواست خود ارسال کرده‌اید با آنچه در پروفایلتان بود متفاوت است یا خیر.

نکات پروسه دریافت ویزای اکسپرس اینتری

فرم‌های اولیه که در سایت اداره مهاجرت کانادا پر می‌کنید نشان دهنده علاقه مندی شما به استفاده از این سیستم است که در آن‌ها اطلاعات شخصی شما شامل، سن، مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسه، مدارک تحصیلی و سوابق کاری شما بایستی بصورت آنلاین در وبسایت اداره مهاجرت کانادا وارد شوند. به این مرحله Expression of interest گفته می‌شود. هرکدام از مواردی که اشاره شد، امتیاز مخصوص به خود را دارند و در مجموع امتیاز کل شما را رقم می‌زنند. بدیهی است که این امتیازها با توجه به شرایط هر فرد، متفاوت است؛ اما، برای استفاده از این روش مهاجرتی، حداقل‌هایی هم وجود دارد! یعنی امتیاز شما برای ورود به این سیستم بایستی، به کف امتیاز لازم برای ورود به این برنامه برسد. در ادامه نوشتار، امتیازبندی بخش‌های مختف را بررسی خواهیم کرد.

پاسخ، حالا شما وارد استخر متقاضیان pool می‌شوید و باید منتظر بمانید طبق سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری موجود Comprehensive Ranking System از استخر متقاضیان انتخاب شوید. منظور از جاب بانک job bank چیست؟  بخشی از امتیازات شما مربوط به دعوتنامه‌های کاری یا استان‌ها است. اگر این دعوتنامه‌ها را نداشته باشید، بایستی در job bank اطلاعاتتون را با دقت ثبت کنید.

express entry pool canada

*مهم: توجه کنید که اطلاعات خود را کاملا بر اساس واقعیت و دقیق ثبت کنید، چون در غیر این صورت، ممکن است علاوه بر ریجکت شدن پرونده مهاجرتی تان، جریمه نیز شوید و تا سال‌ها عواقب بدی مثل محرومیت‌های مسافرتی و مهاجرتی برای شما به همراه بیاورد. بنابراین پیش از هر اقدامی، حتما از مشاوران رسمی راهنمایی بگیرید. برای بررسی دقیقتر شرایط خود، با ما در تیم مشاوره SEP Immigration در ارتباط باشید تا سوالات و ابهامات شما پاسخ بدهیم.

*مهم: توجه کنید که در مرحله اول، شما فقط علاقه مندی خود را اعلام می‌کنید و نیازی به ارائه جزییات کامل مدارک نیست.

در مرحله دوم، پس از اینکه مدارک و فرم‌های خود را تکمیل و به صورت آنلاین ثبت نمودید، در صورتی‌که امتیاز شما بالا و کافی باشد، از pool خارج می‌شوید و توسط استان یا کارفرمایان کانادا انتخاب خواهید شد. سپس، ایمیلی از سوی اداره مهاجرت کانادا برای شما ارسال می‌شود و طی آن از شما درخواست می‌شود که در یک بازه 60 روزه، مدارک خود را با همه جزییات سابمیت کنید.

حداقل امتیاز اکسپرس اینتری کانادا

در بخش پیشین اشاره کردیم که برای ورد و ثبت نام در اکسپرس اینتری نیاز به حداقل 460 امتیاز دارید. نحوه امتیاز دهی طبق موارد زیر می‌باشد:

اگر متقاضی متاهل باشد، می‌تواند از شرایط زیر حداکثر 500 امتیاز کسب کند:

 • سن:حداکثر امتیازی که فرد متقاضی می‌تواند کسب کند 100 امتیاز است که بیشترین امتیازات به سن 20 تا 29 تعلق می‌گیرد.
 • تحصیلات:حداکثر 140 امتیاز بستگی به سطح و نوع مدرک تعلق می‌گیرد. علاوه بر این 10 امتیاز نیز نسبت به سطح تحصیلات همسر می‌توانید دریافت کنید.
 • دانش زبان:حداکثر می‌توانید 128 امتیاز با ارائه مدرک زبان آیلتس یا آزمون فرانسه کسب کنید. یعنی با مهارت‌های زبان شما مجموعا 128 امتیاز دریافت می‌کنید.
 • زبان دوم:شما اگر زبان دومی بدانید، می‌توانید حداکثر 20 امتیاز دیگر کسب کنید. به طور مثال اگر زبان اول انگلیسی را انتخاب کرده‌اید و امتیاز کامل آن را کسب کردید، می‌‌توانید برای زبان دوم، زبان فرانسوی را انتخاب کنید و  امتیاز بیشتری کسب کنید.

اگر متقاضی مجرد باشد، می‌تواند حداکثر 500 امتیاز از شرایط زیر کسب کند:

 • سن: حداکثر امتیازی که فرد از سن خود می‌تواند دریافت کند 110 امتیاز است که به سن 20 تا 29 تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که متقاضیان کمتر از 18 و بیش از 44 سال، امتیازی را کسب نخواهند کرد.
 • تحصیلات: حداکثر 150 امتیاز به نوع مدرک و سطح آن به متقاضی تعلق می‌گیرد.
 • دانش زبان: حداکثر امتیاز دانش زبان 136 امتیاز است که شما با ارائه مدرک انگلیسی «آیلتس» یا مدرک فرانسه «تِف» تعلق می‌گیرد. یعنی شما با همه مهارت‌های زبان جمعا می‌توانید 136 امتیاز کسب کنید.
 • زبان دوم: شما اگر زبان دومی بدانید، می توانید حداکثر 24 امتیاز دیگر کسب کنید. به طور مثال اگر زبان اول انگلیسی را انتخاب کرده‌اید و امتیاز کامل آن را کسب کردید، می‌توانید برای زبان دوم، زبان فرانسوی را انتخاب کنید وامتیاز بیشتری کسب کنید.
 • تجربه کار در کانادا: حداکثر 80 امتیاز می‌توانید براساس تجربه کار در کانادا کسب کنید. این امتیاز بر مبنای حرفه شما می‌تواند متغیر باشد.

از فاکتورهای مهارتی می‌توانید 500 امتیاز دریافت کنید. فاکتورهای مهارتی این 5 مورد هستند:

 1. تحصیلات و دانش زبان
 2. سابقه کار کانادایی
 3. دانش زبان و تجربه کار خارجی
 4. تجربه کار کانادایی و تجربه کار خارجی
 5. مدارک فنی (برای مشاغل فنی)

 امتیازبندی اکسپرس اینتری

تغییرات ویزای اکسپرس اینتری کانادا در 2024

شان فریزر وزیر مهاجرت کانادا اعلام کرد که قرعه‌کشی‌ اکسپرس اینتری از ۶ جولای 2024 برای تمامی برنامه‌ها باز خواهد شد و کانادا مهاجر خواهد پذیرفت و مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری انجام خواهد گرفت.

این سیستم قرعه‌کشی تا قبل از همه‌گیری کووید ۱۹ هر دو هفته یک‌بار انجام می‌پذیرفت ولی بعد از آن با وجود این بیماری، این برنامه نیز تغییر یافت. این برنامه مطابق با گفته‌ی اداره‌ی مهاجرت کانادا و وزیر مهاجرت کانادا، از ۶ جولای به حالت نرمال بر‌خواهد گشت.

پیش نیازهای لازم برای اخذ ویزای کانادا از طریق ویزای اکسپرس اینتری کانادا

مدارک تحصیلی شما باید معادل‌سازی با سیستم آموزشی کانادا شوند.

داشتن حداقل یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسه که در زیر نام برده شده است. توجه کنید که بدون آن نمی‌توانید هیچ درخواستی را ثبت کنید:

 1. IELTS
 2. CELPIP
 3. TEF
 4. TCF

 

 اکسپرس اینتری کانادا

چقدر زمان می برد تا ویزای اکسپرس اینتری بگیریم؟

طبق اعلام اداره مهاجرت کانادا، زمان لازم برای بررسی پرونده شما، بعد از سابمیت نهایی مدارکتان در مرحله دوم، حداقل 6 ماه زمان لازم است تا به شما اعلام شود. پروفایل اکسپرس اینتری متقاضی می‌تواند تا یک سال معتبر باشد. نامزدهایی که دعوتنامه یا همان ITA دریافت می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که دولت کانادا ظرف شش ماه درخواست‌های اقامت دائم آن‌ها را پردازش کند. اگر متقاضی در طول مدت یک سال از ایجاد مشخصات، دعواتنامه‌ی اکسپرس خود را دریافت نکرد، می‌تواند پس از گذشت مدتی در صورت واجد شرایط بودن، دوباره اقدام به ارائه درخواست نماید.

آیا مهاجران اکسپرس اینتری شغل خوبی در کانادا پیدا می کنند؟

خیالتان راحت. نتایج یک مطالعه در سال 2020 که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) تکمیل شد، نشان می‌دهد که مهاجران اکسپرس اینتری در بازار کار کانادا بسیار موفق هستند زیرا دارای ویژگی‌های سرمایه انسانی مورد نظر کارفرمایان کانادایی هستند. این مطالعه نشان می‌دهد که مهاجران اکسپرس اینتری نسبت به میانگین کارگران کانادایی حقوق بیشتری دریافت می‌کنند و نرخ اشتغال بالا و نرخ پایین بیکاری دارند. انتظار می رود این روند مثبت در مورد موقعیت شغلی مهاجران اکسپرس اینتری در بازار کار کانادا ادامه پیدا کند زیرا مهارت متقاضیان همچنان مورد تقاضای کارفرمایان کانادایی خواهد بود زیرا کارگران بیشتری در دهه آینده بازنشسته می‌شوند. این را در نظر داشته باشید که کانادا برای کاهش چالش‌های اقتصادی و مالی ناشی از نرخ سریع افزایش سن و پیری جمعیت و نرخ پایین زاد و ولد، به مهاجرت متکی است.

کرونا و تاثیر آن بر وضعیت مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

در حال حاضر علی رغم شرایط کرونا، اداره مهاجرت کانادا کماکان پرونده های اکسپرس اینتری را پیگیری و ویزای کانادا را برای متقاضیان صادر می کند.

*مهم: در این راستا، اداره مهاجرت کانادا فرصت 60 روزه برای سابمیت مدارک را به 90 روز افزایش داده است تا متقاضیان بتوانند با توجه به کندتر شدن روال کاری ادارات، زمان بیشتری را برای فراهم کردن مدارک خود داشته باشند.

تاثیر کرونا بر مهاجرت به کانادا

هزینه های دولتی برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا

 1. مبلغ 825 دلار کانادا به اداره مهاجرت کانادا
 2. مبلغ 500 دلار کانادا جهت صدور ویزای اقامت دائم

سخن آخر؛ آیا برای گرفتن ویزای اکسپرس اینتری نیاز به وکیل است؟

حضور وکیل برای انجام پروسه اکسپرس اینتری بسیار می‌تواند برای شما مفید باشد. یک وکیل مهاجرت با تجربه، حرفه‌ای و قابل اعتماد می‌تواند شانس موفقیت شما را در اکسپرس اینتری با هزینه قانونی کم به حداکثر برساند.

آن‌ها می‌توانند راهنمایی‌هایی در مورد نحوه کسب حداکثر امتیاز سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) ارائه دهند و شما را در فرآیند اکسپرس اینتری، از ارسال نمایه‌تان تا آماده‌سازی درخواست اقامت دائم پس از دریافت دعوت‌نامه برای درخواست راهنمایی کنند. (ITA) برای اقامت دائم. علاوه بر این، این وظیفه یک وکیل است که اطمینان حاصل کند که شما مرتکب اشتباه نمی شوید یا درخواست مهاجرت به کانادا را نادرست معرفی نمی کنید.

وکیل می‌تواند در رابطه با نحوه کسب حداکثر امتیاز در سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) راهنمایی‌هایی ارائه دهد و شما را در فرآیند اکسپرس اینتری، از ساخت و اراسال پروفایلتان تا آماده‌سازی درخواست اقامت دائم پس از دریافت دعوت‌نامه راهنماییتان کنند. علاوه بر این، این وظیفه وکیل شماست که اطمینان حاصل کند که شما مرتکب اشتباه نمی‌شوید یا درخواست مهاجرت به کانادا را نادرست ثبت نمی‌کنید که می‌تواند از استرس شما در طول مسیر بکاهد.

در کل مسیر مهاجرت، سفر و بعد از ورودتان به کانادا همراه شما هستیم. فقط کافی است برای مشاوره مهاجرت به کانادا کلیک کنید تا کارشناسان ما در سازمان مهاجرتی سپهر فلاحتی در سریعترین زمان با شما ارتباط بر قرار کنند.

برای دریافت ویزای اکسپرس اینتری چه مدارکی نیاز است

داشتن مدرک تحصیلی معادل‌سازی شده و داشتن مدرک زبان با حداقل نمره‌ی قبولی

امکان دریافت اقامت دائم از طریق اکسپرس اینتری وجود دارد؟

بله اگر برای شما دعوتنامه صادر شود و موفق به دریافت شوید اقامت دائم برای شما صادر می‌شود.

6 نظرات
 1. ممنون میشم از تغییرات 2021 هم مارو آگاه کنید

  • سلام ممنون از شما
   حتما، هدف ما به اشتراک گذاشتن اطلاعات به روز و دقیق به شما عزیزان است. برای کسب جدیدترین اخبار ۲۰۲۱ همراه ما باشید.

 2. سید حمید موسوی 15 آذر 1400 2:08 ق.ظ پاسخ

  با سلام ببخشید حداقلا نمره تو ایلس باید چند باشه؟؟ پنج نیم کافی هست

  • سلام دوست عزیز
   نمره‌ی ۵.۵ حداقل نمره‌ی لازم هست ولی هرچه نمره‌ی زبان بالاتری داشته باشید شانس بیشتری هم برای مهاجرت دارین.

 3. سلام و درود
  اگر دو خواهر در کانادا داشته باشیم به ازای هر کدام ۱۵ امتیاز تعلق میگیره؟

  • سلام وقت بخیر
   خیر، فقط ۱۵ امتیاز به شما تعلق میگیره در سیستم امتیازدهی اکسپرس انتری کانادا

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لوگو

  در شرکت سازمان مهاجرتی سپهر فلاحتی ما به شما اطمینان می دهیم که  شرایط مهاجرت کانادا را برایتان فراهم میکنیم.

  آدرس
  211 Finch Ave W, Toronto, ON, Canada M2R 1M2
  شماره تماس

  864-4224 (647) 1+