ویزای تحصیلی کانادا

Study Visa

کانادا یکی از کشورهایی است که افراد زیادی آن را به ­عنوان مقصد برای مهاجرت انتخاب می­ کنند. روش­‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که مهاجرت تحصیلی به کانادا معمولاً طرفداران بیش­تری دارد. مهاجرت به کانادا برای تحصیل بین افراد بسیار زیاد است از این رو سوالات زیادی در ارتباط با شرایط زندگی در این کشور وجود دارد که باید از افراد و مراکز معتبر و مورد اطمینان بپرسید. مدت زمان تحصیل در این کشور اهمیت دارد و بر این اساس ویزای تحصیلی دریافت می­ کنید.

پیش از مهاجرت تحصیلی کانادا باید در ارتباط با مدارک لازم برای مهاجرت و شرایط زندگی در کشور کانادا اطلاعات کافی را داشته باشید. کانادا به ­عنوان یک کشور مهاجرپذیر سالانه دانشجویان زیادی را از سراسر جهان می­ پذیرد که درصد قابل ­توجهی از آن­ها را دانشجویان ایرانی تشکیل می­ دهند. از همین رو نیاز است تا در ارتباط  با مراحل مهاجرت به کشور کانادا اطلاعات کافی داشته باشید. در این راستا می‌توانید با وکیل مهاجرت به کانادا در ارتباط باشید و از راهنمایی او در این زمینه استفاده نمایید. ما در این مقاله سعی داریم آن چه به آن نیاز دارید را، شرح دهیم تا سوالات شما در مورد مهاجرت به کانادا به خوبی پاسخ داده شود

فهرست مطالب

مهاجرت تحصیلی کانادا

افراد زیادی وجود دارند که برای ادامه­ تحصیل خود، گزینه­ مهاجرت را انتخاب می­ کنند و ترجیح می­‌دهند سایر مراحل تحصیلی خود را در کشور دیگری طی نمایند. پیش از این، این مهاجرت معمولاً برای تحصیلات تکمیلی استفاده می‌­شد اما اخیرا بسیاری از افراد ترجیح می­‌دهند پس از اخذ مدرک دیپلم، برای ادامه تحصیل از سیستم آموزشی کشورهای دیگر استفاده کنند.

در ارتباط با تحصیل در خارج باید به کشور مقصد توجه زیادی داشته باشید. شما باید چندین سال با زبان، فرهنگ و آداب ­و رسوم این کشور زندگی کنید. از همین رو نیاز است تا پیش از این به ­خوبی در این زمینه تحقیق کنید تا در نهایت بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

ویزا تحصیلی کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

این کشور به ­عنوان یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی کانادا، شرایط ویژه و مخصوص به­ خود دارد. پیش از هر مدرک و اقدام دیگری باید از دانشگاه موردنظر خود پذیرش بگیرید. برای این کار می­‌توانید در رشته­ تحصیلی خود به­ دنبال مناسب‌­ترین دانشگاه بگردید. برای این کار می­‌توانید از استادها و مشاوران مجرب نیز کمک بگیرید تا بتوانید دانشگاهی متناسب با رشته­ تحصیلی و شرایط خودتان پیدا کنید.

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر، زمان آن است که مدارک خود را برای اخذ ویزا کانادا آماده نمایید. این ویزا به ­عنوان یک مجوز به شما اجازه می‌­دهد تا در این کشور اقامت داشته باشید. البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که در صورتی که مدت زمان تحصیل شما کمتر از 6 ماه است نیازی به اخذ این مجوز ندارید. اما معمولاً توصیه می­‌شود تا برای اطمینان بیش­تر اقدام به اخذ ویزا کنید.

مهاجرت به کانادا برای تحصیل چه مزایایی دارد؟

کشورهای مختلفی وجود دارند که شما می­‌توانید برای ادامه­ تحصیل به آن­ها مهاجرت نمایید. از معروف‌­ترین این کشورها می ­توان به آمریکا، استرالیا، آلمان، فرانسه و… اشاره نمود. بسته به شرایط تحصیلی و حوزه­ کاری ممکن است هر کدام از این کشورها مزایایی داشته باشند. با توجه به ملاک و معیارهایی که در امر مهاجرت باید در نظر گرفته شود، کشور کانادا به­ عنوان یک مقصد خوب و مناسب برای تحصیل پیشنهاد می­ شود که در ادامه به مزایای آن می­ پردازیم.

هزینه‌ ویزای تحصیلی کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر به ­صرفه است. این به آن معنی است که با شرایط ارزی کنونی نیز می ­توان به تحصیل در این کشور فکر کرد. از سویی دیگر دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدارس به اندازه­ کافی تنوع دارند و فرد می­تواند از بین آن­ها مناسب ­ترین گزینه را برای ادامه­ تحصیل انتخاب کند. کشور کانادا برای کمک هزینه‌­های تحصیلی نیز طرح­‌های مختلفی دارد که از آن­ها می‌­توان به فاند (fund)، اسکالرشیپ (scholarship) و سایر بورسیه‌­های تحصیلی اشاره نمود.

یکی از دغدغه‌های دانشجویان در ارتباط با ادامه تحصیل، امکان کار کردن و کسب درآمد در کشور مقصد است. کشور کانادا این امکان را برای دانشجویان خود فراهم آورده است که این افراد بتوانند 20 ساعت در هفته کار کنند و زندگی راحت ­تری داشته باشند. یکی از مهم­ترین مزایایی که این کشور برای دانشجویان فراهم می ­آورد، ویزای همراه است. به این صورت که به همسر و فرزندان فرد تحصیل­ کننده نیز اقامت و ویزا می ­دهد.

پس از آن که دوران تحصیل شما در کشور کانادا به پایان رسید، می­‌توانید به ­صورت تمام­ وقت کار کنید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار کانادا تغییر دهید. این تغییر نوع ویزا نیز به طول تحصیل شما و شرایط کاری­تان بستگی دارد. دولت کانادا در تلاش است تا شرایط رفاهی مناسبی را برای دانشجویانی که در این کشور به تحصیل مشغول هستند، فراهم آورد.

از جمله­ این امکانات می

 ­توان به تخفیف‌­های مالیاتی، بن خرید اقلام مصرفی فروشگاهی اشاره نمود. هم­چنین دانشجویانی که در این کشور به تحصیل می پردازند، برای حمل­ و نقل عمومی و سفرهای درون شهری نیز مشمول تخفیف می‌شوند و به این ترتیب می ­توانند زندگی راحت ­تری داشته باشند.

ویزای تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس

افراد بسیار زیادی هستند که ترجیح می­ دهند پس از اخذ مدرک دیپلم، تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور کانادا ادامه دهند. این افراد نیاز است پس از گرفتن مدرک دیپلم، اقدام به اخذ مدرک زبان کنند. برای کشور کانادا در مقطع لیسانس نیاز است تا نمره­ آیلتس 6 داشته باشید. دوره­ لیسانس دراین کشور 4 ساله است. در استان کبک شرایط اندکی متفاوت است. در این استان دانشجویان می ­توانند پس از آن که 11 سطح را در دوره­ مدرسه گذراندند، یک دوره­ 2 ساله­ پیش ­دانشگاهی را در کالج سپری کنند و پس از آن دوره­ لیسانس خود را در مدت زمان 3 سال به پایان برسانند.

پس از به پایان رساندن دوره­ لیسانس فرد مدرک bachelor یا کارشناسی را اخذ می ­نماید. باید به این نکته توجه داشته باشید که مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دوره­ لیسانس شرایط سنی دارد. دانشجویان این مقطع می‌­توانند به ­صورت پاره­ وقت 20 ساعت در هفته کار کنند و کسب درآمد نمایند.  معمولاً در بیش­تر دانشگاه­‌ها حداکثر سن برای تحصیل در این دوره 23 سال گزارش می­‌شود. با بالا رفتن سن، احتمال گرفتن پذیرش از دانشگاه­‌های کانادا پایین می­‌آید. چرا که فرد باید با دلایل محکم ­تری، فاصله و گپ تحصیلی را خود توجیه نماید.

مدارک موردنیاز برای ویزا در مقطع لیسانس

برای آن که بتوانید در مقطع لیسانس در کشور کانادا به ادامه­ تحصیل بپردازید، باید مدرک دیپلم، ریزنمراتی که در سال­ های آخر تحصیل خود کسب کرده‌­اید و مدرک زبان خود را به دانشگاه مقصد ارائه دهید. البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که بعضی از دانشگاه­ ها در کشور کانادا از شما مدرک زبان نمی­خواهند. اما پیش از ورود به دانشگاه موردنظر، باید یک دوره زبان را در این کشور بگذرانید تا در سطح زبانی مناسبی قرار بگیرید. سپس در مقطع لیسانس به تحصیل مشغول می ­شوید.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزا تحصیلی کانادا در مقطع فوق­ لیسانس

برای آن که بتوانید در مقطع فوق ­لیسانس در کشور کانادا به ادامه­ تحصیل بپردازید، نیاز است تا معدل شما در دوران کارشناسی بالای 13 باشد. نمره­ زبان مدنظر باید 6 یا 6.5 باشد. در صورتی که نمره­ زبان شما بالاتر باشد نیز این مسئله به ­عنوان یک گزینه­ مثبت می­‌تواند در نظر گرفته شود. دوره­ فوق­ لیسانس در کشور کانادا بسته به رشته­ تحصیلی و شرایط آن، یک ساله یا دو ساله است که این دوره می­‌تواند پژوهش­ محور در کنار استاد راهنما باشد. در نوع دیگر نیز می­ تواند به ­صورت شرکت در کلاس‌های درسی باشد و یا ترکیبی از این دو نوع.

این دوره از تحصیل نیز معمولاً با محدودیت سنی رو به­ رو است و 32 سال سنی است که معمولاً پیش از آن باید برای ادامه­ تحصیل در مقطع فوق­ لیسانس در کشور کانادا اقدام نمایید. دانشجویانی که در این دوره تحصیل می­‌کنند، می‌­توانند به ­صورت پاره­ وقت 20 ساعت در هفته در این کشور ب­ه کار مشغول باشند. پس ازپایان این دوره شما مدرک کارشناسی­ ارشد یا M.A را دریافت خواهید کرد.

مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی کانادا در مقطع فوق ­لیسانس

برای آن که بتوانید در مقطع فوق­ لیسانس در دانشگاه­‌های کانادا به ادامه­ تحصیل بپردازید، باید مدارک تحصیلی مقاطع پیشین خود که شامل مدرک لیسانس و مدرک دیپلم است را، به دانشگاه مقصد ارائه دهید. هم­چنین در کنار این مدارک به ارائه­ ریزنمرات و مدرک زبان نیز نیاز است. همان­‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، می­‌توانید بدون مدرک زبان برای تحصیل در این کشور اقدام کنید ولی پیش از شروع دوران تحصیل خود، نیاز است تا دوره­ زبان را بگذرانید تا بتوانید در سطح زبانی مناسبی قرار داشته باشید و ادامه­ حضور در کلاس درس بشوید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع دکتری

برای آن که بتوانید در دوره دکتری از دانشگاه­­‌های کانادا پذیرش بگیرید، باید در دوره­ لیسانس و فوق­ لیسانس معدل بالای 13 را کسب کرده باشید. نمره­ زبان قابل ­قبول برای این مقطع در دانشگاه­‌های کانادا 7 است. این دوره معمولاً 3 تا 5 سال طول می­ کشد که متشکل از دوره‌­های آموزشی، پژوهشی و پروژه است و بسته به رشته­­ تحصیلی فرد باید ساعات متفاوتی را به آن اختصاص دهد. هم­چنین دانشجویان دکتری برای انجام این پروژه با شرکت­‌های مختلف نیز می‌­توانند همکاری داشته باشند.

ب­طور معمول به دانشجویان دکتری کمک­ هزینه ­ تحصیل یا بورسیه تعلق می­‌گیرد. به این ترتیب این افراد می ­توانند در کنار ادامه تحصیل، تحقیق و پژوهش در یک رفاه نسبی زندگی کنند. بعضی موارد این کمک ­­هزینه و بورسیه، تنها می­ تواند شهریه دانشگاه آن­ها را پوشش می‌دهد. اما بعضی از این بورسیه‌ها به ­صورتی هستند که فرد می‌­توانند هزینه­‌های زندگی خود را نیز به کمک آن،­ مدیریت نماید که به آن فول فاند گفته می­ شود.

 همچون دانشجویان سایر مقاطع، دانشجویان دکتری نیز امکان کار دانشجویی را در این کشور دارند. اما معمولاً افرادی که از بورسیه برای تحصیل خود استفاده کرده ­اند، اجازه­  کار دانشجویی ندارند. در انتها نیز افراد پس از گذراندن این دوره مدرک دکتری یا Ph.D دریافت می­ کنند.

مدارک موردنیاز برای ویزای  کانادا در مقطع دکتری

برای تحصیل دکتری در کانادا شرایط با مقاطع پیشین متفاوت است. در این دوره نیاز است تا شما با استاد موردنظر خود در دانشگاه مقصد مکاتبه داشته باشید. در واقع فرآیند پذیرش گرفتن برای دکتری در کانادا به این صورت است که شما با توجه به رشته­ تحصیلی و حوزه­ کاری استاد مورد نظرتان را متقاعد می­ کنید که شما را به ­عنوان دانشجوی دکتری بپذیرد و استاد راهنما یا سوپروایزر شما باشد. از این رو، با ارائه­ رزومه‌ه­ای خوب و قوی می­‌توانید از دانشگاه بهتری پذیرش بگیرید

برای تقویت رزومه خود نیاز است تا معدل بالایی داشته باشید. نمره­ زبان شما نیز می­‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. پس تلاش کنید تا نمره­ بالاتری را در آزمون موردنظر کسب نمایید. ارائه­ پروپوزال قوی و داشتن مقالاتی که در ژورنال­‌های معتبر به چاپ رسیده باشند نیز، به ­عنوان عاملی موثر در فرآیند پذیرش ب­شمار می­‌آیند. برای تقویت رزومه خود می­ توانید از اساتید و مشاوران مجرب کمک بگیرید.

انواع بورسیه ­های تحصیلی کشور کانادا

بسیاری از دانشجویان برای آن که در رفاه بیش­تری زندگی کنند، در تلاش هستند تا از دانشگاه‌هایی پذیرش بگیرند که به آن­ها بورسیه ارائه می­‌دهند. بورسیه در کشور کانادا به سه شکل است؛ دولتی، دانشگاهی و بورسیه‌­های خاص. بورسیه­ های تحصیلی به دو نوع فاند و اسکالرشیپ تقسیم می­‌شود. در بورسیه به نوع اسکالرشیپ بخشی از هزینه­ زندگی دانشجو پوشش داده می­شود. اما در فاند تمام هزینه­­‌های تحصیلی و زندگی دانشجو در نظر گرفته می­‌شود.

برای آن که فرد بتواند از اسکالرشیپ یا فاند استفاده کند، باید رزومه‌ه­ای قوی داشته باشد و نمره­ زبان آن بالا باشد. به این تریب در این رقابت می­‌تواند از سایر افراد متقاضی پیشی بگیرد. در ادامه به شرح انواع این بورسیه‌ها می­ پردازیم.

بورسیه­ تحصیلی دولتی کانادا دارای سه بخش بنتینک فلوشیپ، ریسرچ IDRC و بورسیه­ تحصیلی NSERC است. بورسیه­ اولی برای دانشجویان بین ­المللی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق­ لیسانس را دارند. این بورسیه معمولاً برای رشته ­های علوم طبیعی، علوم اجتماعی یا تحقیقات بهداشتی است و به آن­ها تعلق می­ گیرد. نوع دوم برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه‌­ای است که می­خواهند در مقطع فوق­ لیسانس و دکتری به ادامه­ تحصیل بپردازند. بورسیه­ نوع سوم نیز برای دانشجویان علوم طبیعی و مهندسی است که در مقطع فوق­ لیسانس به تحصیل ادامه می­ دهند.

بورسیه­ تحصیلی غیردولتی کانادا نیز به دو بخش تقسیم می­ شود. اولین بخش بورسیه­ تحصیلی صندوق زیست­ محیطی Anee vallee است که به دانشجویان تحقیقات حیوانی در مقطع دکتری در بریتیش کلمبیا اهدا می­ شود. دیگری بورسیه­ تحصیلی ترودو (trudeau) است که برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته شده است.

آخرین نوع بورسیه، بورسیه­ تحصیلی خاص است که خود انواعی دارد. یکی از این انواع بورسیه­ های خاص، بورسیه­ تحصیلی دانشگاه کارلتون است که به دانشجویان بین ­المللی در مقطع کارشناسی ارشد تعلق می­ گیرد. دیگری بورسیه­ تحصیلی دانشگاه کانکوردیا برای دانشجویان بین­ المللی در مقطع کارشناسی، بورسیه تحصیلی دانشگاه هامبر و آلبرتا نیز مانند دانشگاه کنکوردیا (Concordia university) به دانشجویان بین ­المللی در مقطع کاشناسی تعلق می­ گیرد.

بورسیه­ تحصیلی دانشگاه دلشویی نیز یکی دیگر از انواع بورسیه­ های خاص است که به دانشجویان بین ­المللی و داخلی در تمامی مقاطع تعلق می­ گیرد. از دیگر بورسیه­ های خاص، بورسیه­ های تحصیلی دانشگاه مک گیل است که در مقطع کارشناسی­ ارشد و دکتری به دانشجویان بین ­المللی داده می­ شود. و در نهایت بورسیه­ تحصیلی دانشگاه کالیاری برای دانشجویان بین ­المللی از 500 تا 60000 دلار.

مهاجرت تحصیلی به کانادابرای دریافت ویزای تحصیلی کانادا چه مدارکی مورد نیاز است؟

برای آن که بتوانید مهاجرت تحصیلی به کانادا داشته باشید، نیاز است تا نامه­ پذیرش قطعی از دانشگاه را ارائه نمایید. به ­علاوه پاسپورت معتبر، عکس پاسپورتی، مدارک هویتی و گواهی عدم سوء­پیشینه نیز مورد نیاز است. نامه­­ تمکن مالی بانکی و بیمه­ مسافرتی نیز از دیگر مدارکی هستند که  به آن نیاز دارید. در بعضی از رشته ­های تحصیلی داشتن معاینه­ پزشکی نیز جزو مدارکی است که  باید ارائه دهید.

عکسی که برای ویزا استفاده می­ کنید چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

باید دقت نمایید عکسی که برای ویزا استفاده می­ کنید، دستکاری نشده باشد. با ادیت و ویرایش ظاهر خود را تغییر ندهید و همان­‌طور که هستید خود را نشان دهید. در عکس باید چهره‌ه­­ای خنثی داشته باشید. از همین رو از اخم کردن، لبخند یا هر حس دیگری در هنگام عکس گرفتن بپرهیزید.

باید به این مسئله توجه کنید که هدف این عکس نشان دادن چهره­ واقعی شما است. به­ همین دلیل در صورتی که می­خواهید آرایش کنید، زیاده ­روی نکنید و چهره­ طبیعی و همیشگی خود را تغییر ندهید. شما می­ توانید در زمان گرفتن عکس از عینک طبی خود استفاد نمایید. اما باید این مسئله را در نظر بگیرید که استفاده از لنزهای رنگی و عینک­‌های غیرطبی معمولاً توصیه نمی­شود. برای اخذ این ویزا، داشتن حجاب در صورتی که مو پوشانده شود مجاز است. اما حجاب شما نباید به­ گونه ­ای باشد که اجزای صورت شما را بپوشاند.

از نظر اندازه عکس ویزای شما باید سه و نیم در چهار و نیم سانتی­متر باشد. فاصله­ چانه تا پیشانی نیز باید بین 31 تا 36 میلی­متر در نظر گرفته شود. این عکس اولین معرفی و شناخت از شما خواهد بود. از همین رو این نکته را در نظر بگیرید که مهم­ترین مسئله این است که ظاهری طبیعی داشته باشید چرا که زیباتر بودن در روند اخذ ویزا تاثیری ندارد.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه­‌های کانادا به چه مدارکی نیاز دارید؟

برای آن که بتوانید از دانشگاه­‌های کانادا پذیرش بگیرید، در ابتدا باید جهت ادامه­ تحصیل در دانشگاه موردنظر درخواست بدهید. سپس پس از ارائه­ پاسپورت معتبر، آخرین مدرک تحصیلی خود را در اختیار دانشگاه مقصد قرار دهید. ریزنمرات سه سال آخر تحصیلی و برگه واریز شهریه­ دانشگاه نیز موردنیاز است. مدارک هویتی و عکس پاسپورتی نیز از مدارکی است که ارائه­ آن لازم و ضروری است. معمولاً بعضی از دانشگاه­‌ها از شما می‌­خواهند که در کنار سایر مدارک، مدرک زبان خود را نیز به آن­ها ارائه دهید.

مهاجرت به کانادا برای تحصیل بدون مدرک زبان

داشتن مدرک زبان در دوره­‌های CA  ضروری نیست ولی برای آن که بتوانید در کالج‌­ها و دانشگاه­‌های مختلف پذیرش بگیرید، کمک زیادی به شما می­کند. البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که برای شرکت در دوره­‌های AA و AS نیاز به داشتن مدرک زبان دارید. اما این امکان برای شما وجود دارد که اگر باقی شرایط گرفتن پذیرش تحصیلی را دارید و هنوز مدرک زبان خود را نگرفته‌­اید، پس از مهاجرت به کانادا و پیش از ادامه­ تحصیل، در دوره‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی شرکت نمایید.

به ­صورت کلی دولت کانادا بورسیه­ های مختلفی برای دانشجویان بین ­المللی خود در نظر گرفته است که در کنار تحصیل و آموختن زبان می‌توانند در شرایط مطلوبی زندگی کنند. از همین رو اگر شما سایر مدارک خود را ارائه داد­ه‌اید ولی هنوز مدرک زبان خود را اخذ نکرده­ اید، جای نگرانی نیست. اهمیت داشتن مدرک زبان می­ تواند با مقطع تحصیلی شما نیز در ارتباط باشد.

ویزا تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم

اگر پس از اخذ مدرک دیپلم می­‌خواهید اقدام به مهاجرت نمایید، می­ توانید بین تحصیل در کالج یا تحصیل در دانشگاه یکی را انتخاب نمایید. در انتخاب بین این دو گزینه باید به این نکته توجه نمایید که تحصیل در کالج مدت زمان آن کوتاه­‌تر است و در واقع هدف آن این است که فرد را برای ورود به بازار کار آماده کند و به او مهارت­ های لازم را آموزش دهد.

پس از آن که دوران تحصیل خود را در کالج به پایان رساندید، می­‌توانید برای ورود به دانشگاه اقدام کنید و تحصیلات خود را ادامه دهید. بهترین زمانی که می­‌توانید برای ورود به کالج یا دانشگاه اقدام نمایید، بلافاصله پس از به پایان رساندن دوران دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم است. اگر چه مجاز هستید بعد از پایان دوران دبیرستان تا ورود به دانشگاه یا کالج 1 تا 6 سال وقفه بیندازید.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه­ های کانادا

هزینه­ کالج‌ها با توجه به ایالت و تابعیت شما متغیر است. یکی از مهم­ترین نکاتی که بر هزینه­ تحصیل شما تاثیر می­گذارد، رشته­ تحصیلی و کالج موردنظر شما است. در صورتی که فرد در کشور کانادا به­ دنیا آمده باشد یا بیش­تر از 5 سال در آن جا اقامت داشته باشد، هزینه ­­های تحصیلش بسیار کاهش می­یابد. معمولاً این هزینه­‌ها به اندازه­ نصف یک دانشجوی بین­ الملل است.

طبق محاسبات انجام شده هزینه­ تحصیل در کالج برای یک تابعه­ کانادایی 6400 تا 9000 دلار کانادا است. این هزینه برای دانشجویان بین ­المللی چیزی در حدود 16000 تا 20000 دلار کانادا است. این فرد هم­چنین به 8000 دلار کانادا برای تمکن مالی و زندگی در این کشور نیاز دارد که این هزینه به ­صورت سالانه است و فرد باید توانایی پرداخت آن را داشته باشد.

هزینه­ ویزای تحصیلی کانادا

عواملی مختلفی می‌توانند بر هزینه ویزای تحصیلی کانادا تاثیر بگذارند. این هزینه خود شامل بخش­‌های متفاوتی می­‌شود. اما ب­طور کلی این هزینه نصف هزینه­‌ای که باید برای ویزای کانادا پرداخت شود. فاکتوری مثل رشته­ انتخابی یکی از مهم­ترین عوامل تاثیرگذار است. به این ترتیب رشته­‌های هنری ارزان­ترین رشته­‌ها برای گرفتن ویزا و رشته‌های دندان­پزشکی و داروسازی به­ عنوان گران­ترین رشته­ ها ب­شمار می­‌آیند.

برخی از دانشگاه­‌ها عمومی و برخی دیگر خصوصی هستند. این مسئله می­‌تواند تاثیر مستقیمی بر شهریه و گرفتن ویزا داشته باشد. مقطع تحصیلی که در آن به ادامه­ تحصیل می‌­پردازید نیز بسیار اهمیت دارد. باید توجه داشته باشید که مقطع کارشناسی یا لیسانس از فوق­ لیسانس و دکتری هزینه ­برتر است.

در دوران فوق­ لیسانس یا دکتری گزینه­‌های بیش­تری برای دریافت فاند و بورسیه دارید که این مسئله شرایط تحصیلی را برای شما آسان­‌تر می ­نماید. هنگامی که دانشگاه موردنظر را انتخاب می­ کنید باید به رتبه­ آن در سطح دانشگاه­ های جهان توجه داشته باشید که این مسئله نیز می­ تواند روی هزینه­ پذیرش و اخذ ویزا تحصیلی کانادا تاثیر بگذارد.

همان­‌طور که پیش از این نیز گفته شد هزینه ویزای تحصیلی کانادا خود شامل چندین بخش است. طبق برآوردهای انجام شده، هزینه­ درخواست استادی پرمیت کانادا 150 دلار، هزینه­­ ویزای کار همراه 255 دلار، هزینه­ ویزای توریستی همراه دانشجو 100 دلار، هزینه­ ویزای همراه دانش ­آموز 100 دلار و هزینه­ انگشت­ نگاری 85 دلار است.

ویزای دانش ­آموزی کانادا

بسیاری از افراد ترجیح می­ دهند که فرزندانشان در مدارس کانادا تحصیل نمایند و از سیستم آموزشی و شرایط تحصیلی آن­ها استفاده نمایند. اگر فرزند شما زیر 17 سال است و قصد ادامه تحصیل در مدارس کانادا را دارد، باید از ویزای گاردین استفاده نمایید. به این صورت که یکی از والدین باید به ­همراه فرزند ویزا بگیرد و در کنار او حضور داشته باشد.

در صورتی که والدین امکان حضور در کشور کانادا را نداشته باشند و باید از گزینه­ کاستودین استفاده شود. فرزند شما ممکن است در دوران تحصیل برای مشکلاتی به­ وجود آید. از همین رو به فردی نیاز است تا در مواقع ضروری به کمک او بیاد و مشکلات به­ وجود آمده را برطرف نماید. کاستودین فردی است که اقامت دائم کانادا یا پاسپورت کانادایی دارد و سن او بالای 19 سال باشد. این فرد در مواقع ضروری می­ تواند حضور یابد. به این ترتیب فرم کاستودین را امضا می­کند و آن را به مدرسه ارائه می ­دهد. برای این کار به دو سند محضری نیاز است که اولین سند باید توسط والدین دانش ­آموز و سند دوم باید توسط فردی که قرار است در جایگاه کاستودین باشد امضا گردد.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزا برای مدارس کانادا

مقاطع تحصیلی در کانادا در دو دسته­ ابتدایی و دبیرستان قرار می­ گیرد. مقطع ابتدایی از مهدکودک تا سال ششم تعریف می­ شود و مقطع دبیرستان سال­های هفتم تا دوازدهم را در بر می­ گیرد. در کشور کانادا افراد 3 تا 6 سال در مهدکودک‌­ها به تعلیم و تربیت می ­پردازند و پس از آن از 6 تا 18 سالگی در دبیرستان تحصیل خود را ادامه می­ دهند. دوره­ تحصیلی در مقطع دبیرستان چهارساله است و ب­طور کلی هر فرد پیش از آن که به دانشگاه وارد شود، در مجموع 12 سال تحصیل می­کند.

مدارس در کشور کانادا در دو دسته­ دولتی و خصوصی و بین ­المللی جای می­گیرند. بسته به این که والدین دانش­ آموز مقیم کانادا هستند یا نه، فرد می­ تواند در یکی از این دو نوع مدارس به ادامه­ تحصیل بپردازد. اگر والدین یا قیم دانش ­آموز در کانادا اقامت نداشته باشد، دانش­‌آموز باید از مدارس خصوصی و بین ­المللی استفاده کند و در ازای تحصیل خود شهریه بپردازد. اما اگر والدین او در این کشور اقامت دارند، می­ تواند به مدارس دولتی برود و از امکان تحصیل رایگان برخوردار شود. زبانی که در مدارس استفاده می­ شود اغلب انگلیسی است و بسیاری از آن­ها به دانش­ آموزان خود خوابگاه ارائه می­ دهند.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

یکی از دغدغه ­هایی که در زمان مهاجرت وجود دارد احساس تنهایی و دوری از خانواده است. کانادا یکی از کشورهایی است که این نگرانی ­ها را تا حد بسیار خوبی کاهش داده است. به این صورت که به همسر و فرزندان شخصی که برای تحصیل اقدام می­‌کند نیز ویزا می ­دهد. همسر فرد اجازه­ کار تمام ­وقت را دارد و می­ تواند برای رفاه بیش­تر خانواده تلاش کنند. فرزندان این افراد نیز می ­توانند در مدارس کانادا رایگان تحصیل کنند.

یکی از دغدغه ­های افراد این است که به ­صورت همزمان با همسر خود درخواست برای پذیرش دهند یا به ­صورت جداگانه. برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت که پاسخ ثابتی وجود ندارد. با توجه به شرایط هر فرد و با در نظر گرفتن زمان مهاجرت ممکن است نیاز باشد تا به ­صورت همزمان یا جداگانه اقدام شود. از این رو معمولاً توصیه می­ شود تا از کارشناسان و مشاوران مهاجرتی برای بررسی این شرایط و انتخاب راه­ حل بهتر کمک گرفته شود. به این ترتیب سریع­ترین و بهترین راه­ کار ممکن انجام خواهد شد.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

 باید اثبات کنید که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستید و باید نشان دهید که می­ توانید هزینه­ های سال اول زندگی خود را داشته فراهم کنید. این مدارک را باید به سفارت ارائه دهید تا این فرایند شما پیش برود. از سویی دیگر در صورتی که در هنگام مهاجرت همراه دارید، باید اثبات نمایید که می­ تواند ای همراه یا همراهان خود حمایت کنید و آن­ها نیز شرایط مناسبی دارند.

یکی از راه­‌هایی که می­ توانید وضعیت مالی خود را برای سفارت شرح دهید، سابقه ­ی شغلی­تان است. ارائه ­ی این مدارک به شما کمک می­کند تا شرح دهید که چه شغلی داشتید و درآمد شما چه میزانی بوده است. هم­چنین اگر صاحب شرکت یا کارخانه­ ای بودید نیز می­ توانید اسناد مربوط به آن و قراردادها را به سفارت کانادا ارائه دهید. اسناد ملکی که به نام شما و همسرتان است نیز یکی از بهترین مدارک برای نشان دادن تمکن مالی است.

صورت حساب بانکی که مربوط به چهار سال اخیر است و اگر به­ نام خودتان در بانک­های کانادا حساب بانکی دارید و نقل­ وانتقال پول انجام داده ­اید، می­ تواند برای اثبات تمکن مالی به شما کمک کند. هم­چنین می­ توانید مدارکی را در اختیار سفارت قرار دهید که ثابت کند شما شهریه­ و هزینه­ های مربوط به مسکن را پرداخت کرده­اید. در کنار این­ها مدرک فاندینگ و تامین هزینه ­ها از طریق بورسیه یکی از راه‌­هایی است که می­ توانید به آن وسیله سفارت را قانع نمایید که از پس هزینه­‌های زندگی خود در کانادا برمی­ آیید.

استادی پلن (study plan) چیست؟

نامه‌­ای که در آن توضیحات خود را برای آفیسر ادراه­‌ی مهاجرت شرح می­‌دهید، استادی پلن نام دارد. این نامه به مامور ویزا کمک می­کند تا با اهداف و برنامه ­های شما بیش­تر آشنا شود و روند مهاجرت شما را بهتر درک کند. در ان نامه باید توضیح دهید که چرا می­خواهید در کانادا تحصیل کنید. در ارتباط با رشته­‌ی تحصیلی موردنظرتان نیز به این اشاره می­ کنید که چرا این رشته و گرایش را برای ادامه­‌ی تحصیل انتخاب کردید. پس از آن مسیر شغلی و تحصیلی که در نظر دارید را باید شرح دهید. از مسئولیت­‌های خود به ­عنوان دانشجو آگاه هستید و برای دوران بعد از فارغ­‌ا‌‌لتحصیلی نیز برنامه­ های کاری مشخصی دارید.

سابمیشن لتر (submission letter) چیست؟

پرتال اداره­ مهاجرت کانادا به شما این امکان را می ­دهد تا در صورتی که وکیل دارید، نامه­ ی دفاعیه­ ی خود را به سفارت ارائه دهید. وکیل مهاجرتی می­ تواند این قسمت از کارهای شما را بر عهده بگیرد و آن­ها را تسریع بخشد. وکیل شما در این نامه بر اساس قوانین و مقرراتی که در زمینه­ مهاجرت وجود دارد، از شما دفاع می­کند. البته باید به این نکته نیز اشاره نمود که اداره­ مهاجرت امتیاز جداگانه ­ای برای وکیل مهاجرتی شما در نظر می­ گیرد؛ اما معمولاً وکیل مهاجرتی با توجه به دانش و تجربه­‌ای‌ که دارد، می­ تواند در این شرایط به شما در شرایط حقوقی کمک بزرگی بکند.

ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزای تحصیل در کانادا پس از پایان دوران تحصیل

بسیاری از افراد پس از به ­پایان رساندن دوران تحصیل خود در کشور کانادا ترجیح می­ دهند تا در آن کشور بمانند و مشغول ب­ه کار شوند. یکی از قوانین کشور کانادا این است که افراد می ­توانند پس از به ­پایان رساندن دوران تحصیل خود، به­ اندازه­ مدت زمان تحصیل خود در این کشور بمانند و برای پیدا کردن کار اقدام کنند. این یکی از مزایایی است که کانادا در اختیار دانشجویان خود قرار می ­دهد.

پس از آن که دوران تحصیل فرد به پایان رسید، اقامت کاری پس از تحصیل یا PGWP به فردی داده می­ شود که در موسسه­ ی آموزشی و دانشگاه­ معتبری تحصیل کرده باشد. حداقل زمان تحصیل در این شرایط 8 ماه تعریف شده است. اعتباری که PGWP دارد، به اندازه­ ی طول مدت تحصیل شما است و سقف آن 3 سال است. در این زمان فرد می­ تواند در این کشور به­ دنبال کار بگردد و شغل مناسب خود را پیدا کند.

از این رو بسیاری از دانشجویان برای آن که بتوانند ویزای کاری بگیرند و اقامت خود را در کانادا تمدید کنند تلاش می­ کنند تا در سال اول پس از پایان تحصیل خود، مشغول ب­کار شود. کانادا یکی از کشورهایی است که نرخ بیکاری در آن پایین است و نیاز زیادی به نیروی کار دارد. به­ همین دلیل معمولاً دانشجویانی که برای ادامه­ ی تحصیل به این کشور می­ آیند، پس از آن نیز به کار مشغول می ­شوند و در این کشور می ­مانند. با توجه به نمودار نرخ بیکاری در کشور کانادا، در سال ­های اخیر نرخ بیکاری کاهش یافته است و نیاز به نیروی کار بیش­تر از قبل احساس می­ شود. از این رو این کشور به ­عنوان یکی از مقصدهای پرطرفدار برای مهاجرت محسوب می­ شود.

اقامت دائم کانادا پس از پایان دوران تحصیل چگونه است؟

 همان­طور که پیش از این نیز ذکر شد، به این افراد پس از پایان دوران تحصیل، به همان میزان اجازه داده می­ شود تا کار مناسب خود را پیدا کنند. فرد پس از آن که مشغول ب­کار تمام­ وقت شد و از پس هزینه ­های زندگی­اش برآمد، توانایی پرداخت مالیات را داشت و وظایف شهروندی را به ­خوبی انجام داد، بعد از 3 تا 5 سال می­ تواند اقامت دائم کانادا را دریافت نماید.

این فرد پس از آن که اقامت دائم خود را دریافت نمود، می­ تواند بعد از گذشت 3 سال، پاسپورت و تابعیت کانادایی اخذ نماید. به این ترتیب فرد می­ تواند برای مهاجرت به کانادا از طریق این ویزا اقدام نماید و با گذشت زمان و پیدا کردن کار در این کشور، به ­صورت دائم در آن­ جا اقامت داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به کانادامدرک Certificate Achievement یا CAچیست؟

این دوره معمولاً جز دوره ­های کوتاه­ مدت محسوب می ­شوند که شخص پس از گذراندن 12 تا 30 واحد درسی، به شما مدرکی مبنی بر یادگیری یک حرفه داده می­ شود که به­­وسیله­ آن می­ توانید در بازار کار فعالیت نمایید. برای حضور در این دوره­ ها اغلب نیاز است تا مدرک دیپلم داشته باشید. این دوره ­ها گزینه­ مناسبی برای ورود به دانشگاه­ های کشور کانادا نیستند و فقط از آن طریق می ­توان فرد را برای ورود به بازار کار آماده کرد. هدف از این دوره، گذراندن یک دوره­ کاربردی است. به­ همین دلیل معمولاً از دانشجویان خواسته می­ شود تا با ابزار و امکانات مناسبی مثل لپ­تاپ در این دوره­ ها حضور یابند.

مدرک AS

در این دوره که یک دوره­ 2 ساله است، شخص باید 60 واحد درسی را بگذراند. در انتهای این دوره بر اساس رشته­ ای که انتخاب کرده­‌اید، مدرک تخصصی در یکی از گرایش­های علوم یا هنر به شما داده می­ شود. این مدرک یکی از مدارکی است که شما می­ توانید از طریق آن برای پذیرش در دانشگاه اقدام کنید و از آن متناسب با رشته و گرایش تحصیلی موردنظرتان اقدام نمایید.

مدرک AAT

این مدرک مشابه مدرک AS است و تنها تفاوتی که دارد این است که یک توافق قبلی بین دانشگاه و کالج وجود دارد که از بین فارغ‌­ا‌لتحصیل­‌های این کالج برای پذیرش در دانشگاه انتخاب می­ شود. این بدان معنی است که شما پس از به پایان رساندن دوره­ تحصیلی خود و اخذ این مدرک، برای ورود به دانشگاه­ در اولویت قرار دارید و مسیر شما آسان‌­تر خواهد شد.

دیفر کردن در پروسه تحصیلی به چه معنی است؟

دیفر کردن یعنی عقب انداختن زمان تحصیل در دانشگاه.

پس از این‌که موسسه‌ی آموزشی مورد نظر پذیرش دانشجو را قبول کرد دانشجو باید در شروع سال تحصیلی خود را آماده کند و در کلاس‌ها حاضر شود، حال اگر مشکلی پیش بیاید یا ویزا آماده نشود یا مشکلاتی از این دست، موسسه‌ی آموزشی به جای آن‌که پذیرش دانشجو رو لغو کند به او فرصتی می‌دهد تا برای یک ترم، مشکلات خود را رفع کند و در شروع ترم بعدی در کلاس‌ها حاضر شود.

برای آن‌که دانشگاه این فرصت را به دانشجو بدهد، دانشجو باید نامه‌ای به موسسه آموزشی مورد نظر خود ارسال نماید و در آن توضیحاتی قابل قبول در خصوص این‌که چرا نمی‌تواند در زمان مشخص شده ترم تحصیلی خود را شروع کند بدهد.

نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که همه‌ی موسسات آموزشی این سیستم دیفر کردن را ندارند و باید قبل از این‌که به دیفر کردن نیاز پیدا کنید مطمئن شوید که موسسه‌ی آموزشی مورد نظر شما چنین چیزی دارد.

نکته‌ی دوم این است که، این پروسه برای هر موسسه آموزشی متفاوت است پس حتما در مورد روند دیفر کردن در موسسه‌ای که در آن پذیرش گرفته‌اید تحقیق کنید.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

در ادامه‌ی این مقاله دلایلی را بررسی خواهیم کرد که عدم وجود آن‌ها باعث می‌شود که ویزای متقاضی ریجکت شود.

نداشتن تمکن مالی مناسب برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی

مواردی کوچک و فوری مثل:

 • تمکن به دلار آزاد باشد
 • پول نقد باشد
 • مبلغ در حساب خود شخص باشد
 • حداقل مبلغ سه ماه در حساب باشد

 نداشتن مدارک کافی دال بر برگشت به کشور خود پس از تحصیل

این موضوع «تای» یا همان وابستگی فرد است که ممکن است وابستگی عاطفی، وابستگی به دارایی و یا وابستگی به شغل شخص باشد.

نداشتن استادی پلن قوی

«استادی پلن» را باید شخصی متخصص برای متقاضی آماده کند چرا که اشتباه در آن باعث ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا می‌شود. برای راهنمایی در این خصوص با سازمان مهاجرتی کانادا به مدیریت آقای سپهر فلاحتی در ارتباط باشید.

رشته‌ی مورد نظر متقاضی و ارتباط کار فرد با آن رشته

در این مورد فرد باید توانایی این را داشته باشد تا توضیح دهد که درسی که خوانده و یا کاری که کرده است با درسی که می‌خواهد در کانادا خواندن آن‌ را ادامه دهد مرتبط بوده است.

*نکته‌ی بسیار مهمی که در خصوص ریجکتی ویزا باید به آن دقت کرد این است که، بلافاصله پس از ریجکت شدن، متقاضی مجدد درخواست ندهد زیرا امکان ریجکتی دوباره وجود دارد.ویزا تحصیلی کانادا

سخن آخر

کانادا یکی از کشورهایی است که به­ عنوان یک مقصد پرطرفدار برای مهاجرت شناخته می­ شود. این کشور نیز مانند کشورهای دیگر قوانین و مقررات مخصوص به­ خود را دارد که برای اطلاع شرایط و قوانین این کشور می­ توانید از مراکز و وکلای مهاجرتی استفاده نمایید. در تمامی مقاطع تحصیلی می ­توان برای مهاجرت به کشور کانادا اقدام کرد و پس از اتمام دوران تحصیل نیز در این کشور مشغول به کار شد.

برای پذیرش از بسیاری از دانشگاه­ ها نیاز به داشتن مدرک زبان است. اما بدون آن نیز می ­توان مهاجرت نمود. کانادا از کشورهایی است که به همسر و فرزندان دانشجو نیز ویزا اعطا می­کند و شرایط زندگی مناسبی را برای آن­ها فراهم می ­آورد. به ­عنوان مثال همسر فرد دانشجو اجازه­ کار تمام­ وقت دارد و فرزند او نیز می­ تواند در مدارس دولتی کانادا از تحصیل رایگان بهره­مند شود. از این روی، معمولاً کانادا به ­عنوان یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت در نظر گرفته می­ شود.

در کل مسیر مهاجرت و سفر به کانادا همراه شما هستیم. فقط کافی است روی فرم ارزیابی (رایگان) کلیک و آن را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در SEP Immigration فرم شما را بررسی کنند و نتیجه را خیلی سریع به شما اطلاع دهند.

از چه سنی می‌توان برای ویزای تحصیلی اقدام کرد؟

از سن دبستان هم میتوان برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمود

با استفاده از فاند یا اسکالرشیپ اجازه کار بعد از تحصیل وجود دارد؟

بله پس از پایان تحصیلات خود می‌توانید مجوز کار دریافت نمایید و دریافت فاند یا اسکالرشیپ بر این موضوع تاثیری نخواهد داشت.

10 نظرات
 1. من فارغ از 12 استم و نظر به ارزو و خاست که دارم میخایم با اخذ ویزای تحصیلی در کشوروز کانادا تحصیل کنم و خواهان همکاری هر چی زودتر شما به این عرصه استم .

  • سلام به شما دوست عزیز
   با توجه به شرایط کشورتون شما باید از طریق
   پیگیری بفرمایید UN

 2. جلال الدین 21 مهر 1400 7:42 ب.ظ پاسخ

  سلام خدمت شما.
  من ۲۶ سالم است از افغانستان.
  در دانشگاه پزشکی دانشجو هستم اکنون وضع کشور رو به خرابیست. درسهایمان تعطیل شده .
  میخواهم تحصیل را در رشته پزشکی در کانادا به پایان برسانم.
  چگونه و چی قسمی؟

  • سلام وقت بخیر.
   با توجه به شرایط کشور شما در حال حاضر باید از طریق UN اقدام بفرمایین.

 3. فاطمه کاشیان 25 مهر 1400 5:27 ب.ظ پاسخ

  سلام وقت بخیر من میخوام در کانادا تحصیل کنم و آینده ی خوب و موفقی داشته باشم

  • سلام وقت بخیر
   برای بررسی دقیق شرایط شمالازمه که اطلاعات بیش‌تری داشته باشیم. فرم ارزیابی رایگان در سایت رو تکمیل بفرمایین در صورتی‌که مسیر مهاجرتی متناسب با شرایط شما وجود داشته باشه کارشناسان ما باهاتون تماس می‌گیرن.

 4. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان می خوام بدونم پس از اتمام مقطع ارشد واخذ work permit برای اقامت دائم کانادا باید حتما کاری که پیدا می کنیم مربوط به رشته و مدرک اخذ شده باشد یا با کار در ناک های CوDهم میشه به این مهم نائل آمد؟

  • سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله، بعد از تحصیل و گرفتن مدرک کانادایی می‌تونین با مشغول شدن به کار در زمینه‌ی مرتبط با رشته‌ی تحصیلیتون کار بکنین و امتیاز بگیرین و پروسه اقامتیتون رو دنبال کنین.
   ما هم می‌تونیم بعد از مرحله‌ی تحصیلیتون بهتون کمک کنیم با ما در ارتباط باشین.

 5. سلام فرید هستم از کشور افغانستان میخوام در کانادا تحصیل کنم و آینده بهتر داشته باشم ،چون من در افغانستان نمیتونم ادامه ی تحصیل کنم تحولاتی آخر در افغانستان باعث شد تا من نتوانم ادامه ی تحصیل کنم ،من فاروع التحصیل ۱۳۹۸هستم

  • سلام وقت بخیر.
   با توجه به شرایط کشور شما در حال حاضر باید از طریق UN اقدام بفرمایین.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  در شرکت سازمان مهاجرتی سپهر فلاحتی ما به شما اطمینان می دهیم که  شرایط مهاجرت کانادا را برایتان فراهم میکنیم.

  آدرس
  5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9
  شماره تماس

  864-4224 (647) 1+