اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

گرفتن ویزای کاری کانادا یکی از شرایط ایده آل برای مهاجرت به کانادا است. با گرفتن ویزای کاری کانادا شما به همراه همسر و فرزندانتان به عنوان مقیم دائم کانادا وارد کانادا شده و از مزایای زندگی در این کشور بهره مند می‌شوید.

اکسپرس اینتری، طرح جدید دولت کانادا (از سال ۲۰۱۵) برای پذیرش مهاجر به عنوان نیروی کار ماهر است. این طرح بر اساس سیستم امتیازدهی برنامه ریزی شده است، به این صورت که شما درخواست خود را به صورت آنلاین برای اداره کار و مهاجرت کانادا ارسال می‌کنید و اداره کار کانادا براساس امتیازات شما از بین شما و دیگر افراد، افراد واجد شرایط را انتخاب می‌کند. برای تشکیل پروفایل برای بررسی شما نیاز دارید حداقل ۴۶۰ امتیاز کسب کنید. نحوه امتیاز دهی طبق جدول زیر می‌باشد:

اگر تقاضی مجرد باشداگر متقاضی متاهل باشد
متقاضی مجرد می تواند حداکثر ۵۰۰ امتیاز از شرایط زیر کسب کند:

سن: حداکثر امتیازی که فرد از سن خود می‌تواند دریافت کند ۱۱۰ امتیاز است که به سن ۲۰ تا ۲۹ تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که متقاضیان کمتر از ۱۸ و بیش از ۴۴ سال، امتیازی را کسب نخواهند کرد.

تحصیلات: حداکثر ۱۵۰ امتیاز به نوع مدرک و سطح آن به متقاضی تعلق می‌گیرد.

دانش زبان: حداکثر امتیاز دانش زبان ۱۳۶ امتیاز است که شما با ارائه مدرک انگلیسی آیلتس یا مدرک فرانسه تِف تعلق می‌گیرد. یعنی شما با همه مهارت‌های زبان جمعا می‌توانید ۱۳۶ امتیاز کسب کنید.

زبان دوم: شما اگر زبان دومی بدانید، می توانید حداکثر ۲۴ امتیاز دیگر کسب کنید. به طور مثال اگر زبان اول انگلیسی را انتخاب کرده‌اید و امتیاز کامل آن را کسب کردید، می‌توانید برای زبان دوم، زبان فرانسوی را انتخاب کنید و  امتیاز بیشتری کسب کنید.

تجربه کار در کانادا: حداکثر ۸۰ امتیاز می‌توانید براساس تجربه کار در کانادا کسب کنید. این امتیاز بر مبنای حرفه شما می‌تواند متغیر باشد.

متقاضی متاهل می تواند از شرایط زیر حداکثر ۵۰۰ امتیاز کسب کند:

سن: حداکثر امتیازی که فرد متقاضی می‌تواند کسب کند ۱۰۰ امتیاز است که بیشترین امتیازات به سن ۲۰ تا ۲۹ تعلق می‌گیرد.

تحصیلات: حداکثر ۱۴۰ امتیاز بستگی به سطح و نوع مدرک تعلق می‌گیرد. علاوه بر این ۱۰ امتیاز نیز نسبت به سطح تحصیلات همسر می‌توانید دریافت کنید.

دانش زبان: حداکثر می توانید ۱۲۸ امتیاز با ارائه مدرک زبان آیلتس یا فرانسه تِف کسب کنید. یعنی با مهارت‌های زبان شما مجموعا ۱۲۸ امتیاز دریافت می‌کنید.

زبان دوم: شما اگر زبان دومی بدانید، می‌توانید حداکثر ۲۰ امتیاز دیگر کسب کنید. به طور مثال اگر زبان اول انگلیسی را انتخاب کرده‌اید و امتیاز کامل آن را کسب کردید، می‌‌توانید برای زبان دوم، زبان فرانسوی را انتخاب کنید و  امتیاز بیشتری کسب کنید.

از فاکتورهای مهارتی می‌توانید ۵۰۰ امتیاز دریافت کنید. فاکتورهای مهارتی این ۵ مورد است:

 1. تحصیلات و دانش زبان
 2. سابقه کار کانادایی و تحصیلات
 3. دانش زبان و تجربه کار خارجی
 4. تجربه کار کانادایی و تجربه کار خارجی
 5. مدارک فنی (برای مشاغل فنی)

این سیستم هم به افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند کمک می‌کند بهترین راه مهاجرت به کانادا را انتخاب کنند و هم به دولت کانادا کمک می‌کند تا نیروی کار مورد نیاز خود را تامین کند.

از طریق سیستم اکسپرس اینتری، متقاضیان مهاجرت به کانادا برای روش‌های مهاجرتی زیر انتخاب می شوند:

 1. Federal Skilled Worker Program (نیروی کار متخصص فدرال)

از روش‌های زیر مجموعه (Express Entry ) می باشد که در سال‌های گذشته به عنوان یکی از جامع‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی به کانادا به حساب می‌آید. در این روش از افراد متقاضی مهاجرت به کانادا دعوت می‌گردد تا با کار در کانادا به اقتصاد آن کشور کمک کنند که عواملی همچون سن ، سابقه کار ، مدرک تحصیلی و سطح زبان در آن دخیل می‌باشد. متقاضیان در دو مرحله ارزیابی می‌گردند ، که در مرحله اول می‌بایست از مجموع صد امتیاز ، حداقل شصت و هفت امتیاز را دریافت کنند تا بتوانند وارد (Pool)  شوند.

الزامات و امتیاز دهی

امتیاز دهی بخش اول به صورت زیر می‌باشد:

الف ) سطح زبان

سطح زبانSpeakingListeningReadingWritingجمع امتیاز
CLB 9   و بالاتر۶۶۶۶۲۴
CLB 8۵۵۵۵۲۰
CLB 7۴۴۴۴۱۶
CLB 7   و پایین تربدون امتیازبدون امتیازبدون امتیازبدون امتیازبدون امتیاز

ب) سن:

سن۱۸ تا ۳۵۳۶۳۷۳۸۳۹۴۰۴۱۴۲۴۳۴۴۴۵۴۶۴۷ و بیشتر
امتیاز۱۲۱۱۱۰۹۸۷۶۵۴۳۲۱۰

ج) مدرک تحصیلی :

مدرک تحصیلیامتیاز
دکتری تخصصی  (PhD)۲۵
کارشناسی ارشد و یا معادل آن (مانند مدرک پزشکی)۲۳
کارشناسی۲۱
فوق دیپلم۱۹
دیپلم۵

د) داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا (Job Offer) :

داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در کشور کانادا می‌تواند ۱۰ امتیاز به متقاضی اقامت دائم در این کشور اضافه کند. لازم به ذکر است این پیشنهاد شغلی می بایست در NOC های ۰ و A  و یا B باشند. در قسمت زیر NOC  ها به طور خلاصه توضیح داده شده است.

سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC) چیست؟

برنامه‌های مهاجرت کاری به کانادا از جمله برنامه‌های اکسپرس اینتری به منظور ارزیابی تجربه کاری پیشنهادات شغلی و مدارک مورد نیاز برای یک شغل از سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا استفاده می‌کنند.‌

این سیستم توسط دولت کانادا ایجاد شده تا هماهنگی لازم میان برنامه‌های مهاجرت کاری این کشور به وجود آید.

سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا در واقع یک پایگاه داده است، که جهت طبقه بندی مشاغلی که یک فرد در کانادا می‌تواند داشته باشد به وجود آمده است.

در این سیستم همچنین اطلاعات مربوط به هر شغل مانند شرح وظایف و مهارت‌های مورد نیاز و همچنین الزامات تخصصی و آموزشی آن توضیح داده شده است.

گروه مشاغل اصلی برای اهداف مهاجرتی

?مهارت‌های نوع ۰ (zero): مشاغل مدیریتی مثل:

مدیران رستوران

مدیران معادن

کاپیتان‌های کشتی

?مشاغل سطح A: مشاغلی که معمولا نیازمند یک مدرک دانشگاهی هستند. مثل:

پزشکی

دندانپزشکی

معماری

?مشاغل سطح B: مشاغل فنی و حرفه‌های تخصصی  که معمولا نیازمند دیپلم کالج یا گذراندن دوره‌هایی به صورت کارآموزی می‌باشند. مثل:

سرآشپزان

لوله کش‌ها

برقکاران

?مشاغل سطح C: شغل‌های متوسط که معمولا نیازمند مدرک متوسطه یا آموزش حرفه‌های خاص می‌باشند. همانند:

قصابان صنعتی

راننده کامیون مسیرهای طولانی

سرویس دهندگان مواد غذایی و آشامیدنی

?مشاغل سطح D: حرفه‌های کاری که معمولا با آموزش در حین کار فرا گرفته می‌شوند. همانند:

میوه چین

کارکنان خدماتی

کارکنان حوزه‌های نفتی

ز) سابقه کار: برای کسب امتیاز سابقه کار ، شخص می‌بایست مدارک دال بر داشتن سابقه کار را ارائه نماید.

سابقه کارامتیاز
۱ سال۹
۲ تا ۳ سال۱۱
۴ تا ۵ سال۱۳
بیشتر از ۵ سال۱۵

ه) کسب امتیازات بیشتر :

در این قسمت متقاضی می‌تواند امتیازات بیشتری از جمله امتیاز سطح زبان و یا مدرک تحصیلی همسر ، داشتن اقوام در کانادا و … را کسب کند.

امتیاز بیشترامتیاز
سطح زبان همسر۵
سابقه تحصیل در کانادا۵
سابقه تحصیل همسر در کانادا۵
سابقه کار متقاضی در کانادا۱۰
سابقه کار همسر در کانادا۱۰
پیشنهاد شغلی همسر۵
داشتن اقوام درجه یک در کشور کانادا۵

کسب امتیاز در مرحله دوم برنامه اسکیل ورکر

 

در این مرحله پس از کسب ۶۷ امتیاز از مجموع ۱۰۰ امتیاز، متقاضی می‌بایست از مجموع ۱۲۰۰ امتیاز ، ۴۷۰ امتیاز (بنابر آخرین Draw  فوریه ۲۰۲۰) را کسب کند تا بتواند از دولت کانادا دعوت نامه دریافت کرده و ویزای کار برای آن صادر گردد. عوامل موثر در کسب این امتیاز عبارتند از:

 1. سن و سن همسر
 2. تحصیلات و تحصیلات همسر
 3. سطح زبان و سطح زبان همسر
 4. سابقه کار متقاضی و سابقه کار همسر خارج کانادا
 5. سابقه کار متقاضی و همسر در کانادا
 6. داشتن سابقه مدیریتی در کانادا
 7. داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا
 8. اقامت خواهر یا برادر متقاضی یا همسر متقاضی در کانادا
 9. داشتن مدرک زبان فرانسه

لازم به ذکر است متقاضی نیاز ندارد تا تمامی این موارد را به صورت یک جا داشه باشد و بلکه می‌تواند از امتیاز هر بخش به صورت جداگانه استفاده کند.

 1. Federal Skilled Trade Program (برنامه نیروی کار ماهر)

برنامه اسکیل تریدز یکی از انواع برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی کانادا است، که تحت اکسپرس اینتری عمل می‌کند. این برنامه درخصوص مهاجرت به کانادا متقاضیانی است که دارای سابقه شغلی در یکی از عناوین شغلی لیست مشاغل اعلام شده این برنامه است. مانند افرادی که دارای سابقه شغلی قابل تایید در رشته های ماشین کار, ماشین کار وسایل نقلیه, قالب ساز, ورق فلز کار, سازنده دیگ های فشار ساختمانی, فلزکار, آهنگر, آهنگر – سازه و زینتی, برقکار ساختمان, یرقکار خانگی, برقکار صنعتی,… می باشند.

الزامات برنامه

برای متقاضیان این برنامه داشتن شرایط ذیل الزامی است:

 1. Canadian Experience Class

این برنامه مهاجرتی از زیر مجموعه های روش اکسپرس اینتری می باشد و یکی از روش های دریافت اقامت دائم کانادا محسوب می گردد. این برنامه مخصوص متقاضیانی است که با ویزای موقت ، به منظور کار و یا تحصیل وارد کانادا گردیده اند و پس از کسب سابقه کار در کشور کانادا ، تمایل به اخذ اقامت دائم این کشور را دارند.

الزامات برنامه

–    داشتن حداقل یک سال (معادل ۱۵۶۰ ساعت ) سابقه کار در مشاغل نوع A,B,0 در کانادا

–    مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی معادل CLB 7

–    حداقل مدرک کارشناسی

نتیجه گیری

شرکت در برنامه اکسپرس اینتری و کسب ویزای کاری از این طریق پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارد، برای شرکت در این برنامه تطبیق و سنجش مدارک مورد نیاز آن پیش از ارسال برای اداره مهاجرت کانادا امری لازم است. اگر شرایط شرکت در برنامه اکسپرس اینتری را دارید و قصد دارید در این برنامه ثبت نام کنید، بهتر استیش از ارسال مدارک خود برای سازمان مهاجرتی کانادا، فرم ارزیابی رایگان سازمان مهاجرتی سپهر فلاحتی را در سایت شرکت به آدرس، www.sepimmigration تکمیل نمایید، تا پس از بررسی شرایط شما کارشناسان و وکلای سازمان با شما تماس گرفته و به شما در انتخاب روش مناسب برای مهاجرت و جمع آوری مدارک لازم شما برای مهاجرت شما را راهنمایی و همراهی کنند.

تغییر زبان

  در شرکت سازمان مهاجرتی سپهر فلاحتی ما به شما اطمینان می دهیم که  شرایط مهاجرت کانادا را برایتان فراهم میکنیم.

  آدرس

  5300Yonge Street, Suite 205, Toronto, ON, M2N 5R2

  شماره تماس

  864-4224 (647) 1+